М иналия четвъртък Консервативната партия на Тереза Мей излезе първа в парламентарните избори, но загуби много места в камарата на общините, а опозиционната Лейбъристка партия спечели от тези места.
Защо Тереза Мей свика тези избори?
От миналото лято насам Тереза Мей е в особена позиция – тя беше глава на правителството без да се е явявала на избори, тъй като директно пое поста от оттеглилия се Дейвид Камерън.
Новият премиер на Великобритания Тереза Мей - "незабележимият кандидат"
В същото време трудните и рисковани маневри свързани с напускането на ЕС изискват огромен политически капитал и доверие от избирателите. Затова окуражена, но както стана ясно после – подведена – от социологически проучвания, които й вещаеха разгромна победа над лейбъристите, тя реши да свика избори и така да поиска от избирателите личен вот на доверие, който да я направи по-силна в преговорите с Брюксел и да й даде легитимност срещу вътрешната опозиция в Уестминистър.
Защо проучванията я подведоха?
Проучванията не калкулираха важни обстоятелства. Най-напред, подкрепата за правителството не трябва да се приравнява на изборна подкрепа. Тоест, това че хората изказват подкрепа за едно правителство, не означава, че биха гласували за него на едни нови избори – защото подкрепата може да се дължи на много други неща освен симпатията.
Например, много хора поддържат правителството без да го харесват, именно защото са против свикването на избори и предпочитат стабилността по време на криза. Част от избиратели счетоха тези избори да арогантен ход, което накърни имиджа на Тереза Мей на човек, който „не играе политически игри, а върши работа“.
На второ място, очакването че гласовете на UKIP (партията на вече оттеглилия се Фараж) ще се върнат при Консервативната партия, от която бяха откъснати в началото на 90-те, не се изпълниха изцяло. Избирателите на UKIP, които някога са били просто „антиевропейски тори“, за 25 години са развили нова политическа идентичност, нови убеждения и искания, което прави връщането им в лоното на Консервативната партия много сложно, дори и сега, когато проблемът с ЕС е разрешен.
След атентата в Манчестър, Тереза Мей нямаше как да отговори на техните очаквания за антиислямска реторика и затова хората в Северна Англия гласуваха отново за UKIP. Имаше сериозно преливане на гласове в Южна Англия, но там в повечето райони на Торите фактически тези гласове не им трябваха.
Десетки убити и ранени в Манчестър, ИД пое отговорност
Терор в Лондон, загинали и десетки ранени
На трето място, Тереза Мей недопустимо много „олевя“ в политическата програма на Торите, спрямо програмата на Камерън. След като 6 години Камерън се бореше да убеди обществото в успеха на пропазарните политики, Тереза Мей промени този курс наляво, точно когато това виждане тъкмо беше успяло да се наложи. Така тя обезсърчи и ядоса „тачеристките“ избиратели на Консервативната партия и разби илюзиите, че може да се превърне в нова Маргарет Тачър.
Как ще повлияе това на Брекзит?
Една от другите причини Мей да загуби тези избори е, че тя не успя да наложи Брекзит като основна тема в тях. Макар да ги свика по повод излизането от ЕС, изборите бяха изцяло завзети от вътрешни социални и икономически теми. Така парадоксално се получи, че Консервативната партия излезе по-слаба от тези избори, но консенсусът около Брекзит изглежда по-силен.
Брекзит - как ще се отрази на България и българите
Това става ясно от факта, че двете крайни партии по европейския въпрос – UKIP и Либералните демократи, останаха маргинализирани на изборите. 47-те процента подкрепа за оставане в ЕС на референдума не успяха да се трансформират в подкрепа за Либералните демократи, които обещаваха втори референдум.
Изглежда, че въпросът за Брекзит е по принцип решен и дори противниците му са се примирили в голяма степен с него, а вниманието на обществото вече е обърнато към вътрешната политика.
Каква коалиция да очакваме между Консерваторите и ДЮП?
Останали без мнозинство, Торите ще трябва да се коалират с единственият възможен съюзник в създалата се ситуация – много по-консервативната Демократична Юнионистка Партия от Ирландия. ДЮП е против абортите, гей правата и имиграцията, а също така силно евроскептична.
Тереза Мей отложи откриването на парламентарната сесия докато не се постигне коалиционно споразумение с ДЮП, защото съгласуването на обща програма и допирни точки изглежда няма да е лесно. От друга страна, макар и категорично за Брекзит, интересното е, че ДЮП искат по-мека форма на излизане, поради директната граница на Северна Ирландия с Република Ирландия и съответно по-голямата уязвимост на северноирландците от „твърд“ Брекзит.
Тереза Мей седна на най-горещия премиерски стол, когато всички останали изявени мъже се бяха изпокрили. Тази смелост й спечели симпатия, въпреки че сама по себе си бе крайно нехаризматична. Десните избиратели проектираха върху нея лидера, който искат да видят - нова Желязна Лейди. Когато отиде на избори обаче, тя загуби това преимущество, защото първо показа, че е водена не от смелост, а от амбиция и второ - показа, че политическата й програма е обратното на всичко за което се е борила Тачър.
Тончо Краевски е завършил Националната гимназия за древни езици и култури с профил История. В момента следва право в Софийския университет. Работил е в посолството на Великобритания и се интересува от международна политика с фокус върху англоамериканския свят. Член е на Института за дясна политика.
Два от неговите анализи, публикувани във Vesti.bg бяха преведени и публикувани от американското издание Watching America.
Тръмп не просто се оттегля от Парижкото споразумение - той изпраща послание - виж в Watching America
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!