С лед продължило 9 часа заседание в петък европейските лидери се споразумяха за решение на кризата с имигрантите.
„Като цяло след интензивна дискусия за най-голямото предизвикателство пред Европейския съюз, а именно имиграцията, е добър сигнал, че се съгласихме с обща декларация”, коментира германският канцлер Ангела Меркел след заседанието на Съвета на Европейския съюз. „Все още има да свършим доста работа, за да сближим различните гледни точки”, добави тя.
ЕС тепърва ще събира 3-те милиарда евро за Турция
Бойко Борисов: Няма да приемем връщане на мигранти
Борисов: Ние сме за солидарност, преди не бяхме подготвени
И така, за какво всъщност се споразумяха в петък европейските лидери? „Платформи за дебаркиране”, „контролирани центрове” и укрепването на външните граници са основните точки в общата им декларация.
Първата засега е концепция, за която президентът на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че ще бъде „разгледана скоро”.
Втората предвижда изграждане на бежански лагери извън ЕС, където да се настаняват имигрантите преди молбите им за убежище да бъдат разгледани. Засега обаче няма държава, която да се е съгласила със създаването на такъв „контролен център” на нейна територия.
Третата точка предвижда повече разходи за гранична охрана и евентуално предоговаряне на т. нар. Дъблинска регулация, задължаваща имигрантите да бъдат приемни от европейската държава, в която първо са били регистрирани.
Тези до голяма степен пожелателни планове обаче не биха спасили германският канцлер Ангела Меркел.
Управляващата коалиция в Германия, водена от нейния Християндемократичен съюз, беше заплашена да се разпадне, след като вътрешния министър Хорст Зеехофер, лидер на баварския Християнсоциален съюз, отправи ултиматум, че от следващата седмица ще затвори границите за нелегални имигранти, противно на волята на Меркел. Тя настояваше за общо европейско решение и в петък всъщност получи такова.
Зад усмивките на европейските лидери и заявленията за споделена отговорност, реалността е, че на срещата на високо равнище беше постигната договореност всяка държава да прави каквото прецени по отношение на бежанците.
Така Зеехофер ще може да затвори границите за нелегалните имигранти, без това да противоречи на политиката на Меркел за обединена Европа.
Междувременно стана ясно, че Германия се е споразумяла с Гърция и Испания, оттук нататък да си прибират имигрантите, регистрирани на тяхна територия. Не е ясно какви точно са параметрите на сделката, но и двете държави имат сериозни финансови затруднения и външен дълг от съответно 178,6% и 98,8% от брутния вътрешен продукт. Голяма част от тези задължения са към германски банки.
За България и ако е необходимо за Словения и Хърватия, Меркел е готова да изпрати допълнителни служители на гранична полиция, в рамките на мерките за охрана на външните граници на Европейския съюз. Това става ясно от нейно писмо, изпратено до партиите в управляващата коалиция в Германия – ХДС, ХСС и Социалдемократите.
Днес Швеция обяви, че от 2 юли ще затегне контрола по границите си. Проверки вече ще се извършват на летищата и пристанищата, въпреки че страната е член на Шенген и не граничи с държави извън ЕС, освен Норвегия.
Министърът на вътрешните работи на Италия Матео Салвини пък нескрито се зарадва на постигнатото в петък в Брюксел споразумение.
„Неправителствените организации ще гледат Италия само на пощенска картичка”, каза днес лидерът на крайнодясната партия „Лига”.
Той уточни, че забраната ще се отнася не само за предоставянето на достъп до пристанищата, но и за снабдяването на корабите на НПО с гориво. „Неправителствените организации съзнателно или не, помагат на трафикантите”, заяви Салвини.
Последният скандал с кораб на германската неправителствена организация „Lifeline” се разрази тази седмица. Малта прие плавателния съд, след категоричния отказ на Италия, но обяви, че ще разследва екипажа за нарушения на международното морско право.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!