Най-честите жертви на трафика с хора и принудителната проституция в Германия са от Източна Европа, съобщава "Дойче веле" (DW-World.de).
През 2008 г. в страната е имало 482 предварителни следствия срещу търговия с хора с цел сексуална експлоатация.
Увеличил се е броят на жертвите от България и Румъния.
През изминалата година полицията е регистрирала общо 676 жертви, 256 от които са от българки и румънки.
Рязко покачване се отбелязва и при жертви от Нигерия.
Това стана ясно от Доклад на Федералната криминална служба, представен във Висбаден.
Много от самите извършители са от Източна Европа.
1/4 от жертвите са били малолетни, а тези на възраст между 14 и 17 години са се удвоили спрямо предходната година. Извършителите от Германия са най-многобройни, общо 40%. Следват ги тези от Румъния, България и Турция.
От източното разширяване на ЕС по-голяма част от заподозрените сводници са пребивавали легално на територията на Германия. И докато преди границите са били естествена пречка за влизането на криминално проявени граждани извън рамките на ЕС, с новите страни-членки тази защита е премахната.
Разбиването на криминалните мрежи става все по-трудно
Основната схема за привличане на главно млади жени от Източна Европа е предложението за някаква работа. В повечето случаи тя изобщо не съществува и мигрантите стават лесна плячка в ръцете на похитителите, които ги използват най-често за проституция.
Жените развиват отношения с извършителя, които често стигат до пълна психологическа и психическа зависимост, което улеснява намерението на престъпниците да се възползват от тях по всякакъв начин.
Поради това следователите
изпитват трудности да идентифицират жертвите като такива.
Повечето от тях са сплашени до такава стапене, че са абсолютно затворени в себе си и не са готови да сътрудничат с полицията при никакви обстоятелства.
Така например немалко са случаите, когато извършители държат под контрола си жени от Африка, демонстрирайки властта си над тях чрез магията на куклите вуду.
В търсене на изход от омагьосания кръг
Федералната криминална служба е пуснала в ход проект, с който да се намерят нови механизми за противодействие срещу търговията с хора.
Само ако ни се удаде да спечелим доверието на жертвите и да ги убеди да ни сътрудничат, "ще успеем да прекъснем обръча от потисничество, сплашване и зависимост между жертвите и извършителите", смята директорът на звеното Йорг Цирке.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!