Въпреки ядрения инцидент в японската атомна централа Фукушима, бившите комунистически страни от Източна Европа потвърдиха решително интереса си към този начин на производство на електроенергия, разграничавайки се от западните си съседи, предаде АФП.
Над двайсет години след падането на комунизма призракът на Чернобил не броди видимо из тези страни, където ядрената промишленост е главно на базата на съветските технологии.
В Прага, Братислава, Любляна и Варшава управляващите дадоха гласа си за ядрената енергетика, стигайки дотам да критикуват остро антиядрената "истерия" по думите на чешкия премиер Петър Нечас.
Поведението им контрастира на поведението на Германия, където канцлерката Ангела Меркел обяви миналата седмица затварянето за три месеца на седемте най-стари реактора.
Не мога да си представя да спрем атомните си електроцентрали, заяви Нечас.
По думите му затварянето на централите "Дуковани" в югоизточната част на страната (4 реактора по 440 мегавата) и "Темелин" в югозападната част (2 реактора по 1000 мегавата) би довело до икономически проблеми, граничещи с катастрофа.
Президентът на Словения Данило Тюрк изтъкна миналата седмица в Чехия, че времето не е подходящо за политически решения и за паника.
Австрийските екоактивисти не гледат с добро око както на Темелин, така и на словенската ядрена централа "Кръшко".
Полският премиер Доналд Туск призова за здрав разум, въпреки емоциите, състраданието и драматичните събития в Япония.
Полша, която не разполага с ядрени централи, но възнамерява да построи две до 2030 г., е решена да продължи програмата си, според Хелена Трояновска, която отговаря за ядрената енергетика в правителството.
Словашката министър-председателка Ивета Радичова от своя страна заяви, че нищо не се променя за страната й що се отнася до ядрената енергия.
Словакия разполага с две ядрени централи - АЕЦ "Моховце" и "Ясловске Бохунице", които осигуряват 55% от електричеството на страната.
В Литва бяха затворени два реактора от чернобилски тип, наследство от съветската епоха - в "Игналина" през 2004 г. и 2009 г., - каквито бяха изискванията на ЕС.
Литва желае да изгради нова ядрена централа, която да замени "Игналина".
В контекста на ядрената криза в Япония еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер обяви миналата седмица провеждането на тестове за устойчивост на 143 ядрени централи в Европа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!