Ео опейският съюз има три азбуки, 23 официални езика и почти 200 отделни букви. Опитайте се обаче да поберете всичко това в мобилния телефон.
Прекалено скъпо е да предложим всички 23 езика в един телефон: големината на нужната памет ще струва твърде много, обяснява шефът на отдела за планиране в производителя на мобилни телефони "Сони Ериксон" Ола Мьолерстрьом пред германската информационна агенция ДПА.
ЕС се гордее с езиковото си разнообразие. Всяка страна членка има собствен официален език, а някои, например Белгия, имат два.
Това изправя компаниите пред предизвикателството да вкарат няколко азбуки и стотици символи в устройство, което се побира в дланта на ръката.
"И хардуерът, и софтуерът, които захранват нашите апарати, варират в зависимост от местните нужни. Това означава различни езици за потребителския интерфейс на апарата, както и различни клавиатури", обяснява Джеймс Етеридж от "Нокиа".
В Гърция, например, националната азбука е гръцката, в България се пише на кирилица. Много от притежателите на мобилни телефони и в двете страни обаче искат да пращат есемеси и на езици, които използват латинската азбука.
Именно затова клавиатурите на местните апарати имат до числата два реда букви - на кирилица и на латиница, система, която буквално насълзява очите на чужденците.
"Със сигурност за някой, който не владее и гръцки, и английски, клавиатурата изглежда доста претрупана и объркваща. В същото време присъствието и на двата езика е накарало много гърци да научат английската азбука и някои прости английски думи: така че като цяло резултатът е добър," според Дориа Цироготи, фризьорка от Атина.
Това решение все още не е разпространено в балтийските страни, чиито национални езици използват латиницата и където живеят над 1 млн. души, говорещи руски език.
Рускоговорящите граждани са измислили нов "език", наричан "луд руски", за да изпращат съобщения на руски, използвайки латинската азбука.
"Някои мои приятели говорят руски, други говорят латвийски, трети говорят английски: просто ми отнема прекалено много време да сменям от една азбука на друга, когато пиша есемеси," казва 32-годишната Светлана, финансов мениджър от Рига.
Дори и в западните страни, където азбуката е една, телефонът не е толкова дансинг за пръстите, колкото минно поле.
Има, например, девет начина да напишеш "е" в Европа: просто, с ударение наляво и надясно (и двете на френски), под хоризонтална черта (на латвийски), под триъгълна шапка (на френски), под v (на чешки), под една точка (на литовски), под две точки (на няколко езика) и над опашчица, която прилича на запетайка (на полски).
Ако всички варианти са вкарани в стандартен телефон с 12 клавиша, потребителят ще трябва да натисне един и същ клавиш 12 пъти, за стигне до желания символ.
За да избегнат този проблем, производителите програмират апарата с избрани символи и езици от един регион и се надяват, например, че малцина финландци ще искат да пращат съобщения на малтийски.
"Съвсем малко са потребителите, които искат всички 23 различни езика в един апарат. Затова е нужно експерти да групират езиковите пакети така, че те да отговарят на пазарните изисквания", обаяснява Мьолерстрьом.
Дори и това обаче не е достатъчно за смарт телефоните с клавиатури, специално пригодени за писане, защото всички най-използвани европейски езици - английският, френският и немският, разполагат буквите по клавиатурите по различен начин.
Това води до физически проблем, който не може да бъде решен чрез програмиране.
"В Англия е QWERTY, в Германия е QWERTZ, във Франция е AZERTY и така нататък.
Нашият водещ продукт, смарт телефонът N97, се продава с 46 различни езика и с 22 различни клавиатури", казва Етеридж.
Следващия път, когато пращате есемес, помислете за горкия инженер, проектирал телефона ви: вероятно съвсем не е било лесно като "а, б, в".
Изпращането на есемеси в Европа - нов Вавилон
ЕС има три азбуки, 23 официални езика и почти 200 отделни букви - как да поберете всичко това в мобилния телефон, пита Бен Нимо от ДПА
6 август 2009, 15:03
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!