А нгела Меркел ще управлява четвърти мандат. Партията й Християндемократически съюз печели 32,5%, сочат първите резултати от екзит пол. Победата й обаче е помрачена от историческия пробив на открито антиимигрантската крайно дясна партия в парламента.
Консервативният блок на Меркел печели между 32,5 и 33,5 процента и има голяма преднина пред класиралата се втора Социалдемократическа партия, която има 20-21 на сто. Това е с 5,7 на сто по-малко от вота през 2013 г.
Това са рекордно ниски резултати за партията и те са големият губещ.
С 13,5% в трета политическа сила се превърна „Алтернатива за Германия” – първата крайнодясна партия в Бундестага от десетилетия. Това е и голямата изненада, предаде NOVA. Очакванията бяха за по-малко проценти.
Избирателните секции затвориха в 18 ч., 19 ч българско време, и малко след това се появиха първите резултати от exit poll (екзит пол) – анкети с вече гласували избиратели на изхода на избирателните секции. По правило резултатите от exit poll отразяват и крайния резултат от гласуването. Местата в Бундестага са 598, а 61,5 млн. германци имаха право на глас.
Какво следва
Консервативният блок на федералния канцлер Ангела Меркел Християндемократически съюз/Християнсоциален съюз губи
около 7,6% в сравнение с изборите през 2013.
След четири години в Бундестага се връща Свободната демократическа партия (СвДП), която неочаквано събра около 10,5 на сто от гласовете.
„Зелените” също демонстрираха висок резултат – те имат подкрепата на 9,4% от избирателите, а Лявата партия – на 8,9 на сто.
За пръв път от 1953 в Бундестага ще бъдат представени шест партии.
Ето и разпределението:
Distribution of seats in the upcoming #Bundestag. #GermanyElections #GermanyDecides pic.twitter.com/gLbBeCQaJe
— Balazs Csekö (@balazscseko) 24 септември 2017 г.
Възможен е само един вариант за формиране на управляваща коалиция
– „Ямайка” (блокът ХДС/ХСС, свободните демократи и „зелените”).
Възможността за „голяма коалиция” (блокът ХДС/ХСС и социалдемократите СДПГ на Мартин Шулц) отпадна. СДПГ призна поражението си и вече обяви, че минава в опозиция.
Труден ден за социалдемократите, коментира той след екзит половете.
Шулц призна поражението, но остава начело на партията. „Не постигнахме целите, поставени на тези избори. Загубихме изборите”, каза Шулц.
"Изпълнихме стратегическата си задача и станахме най-голямата сила.
Имаме за задача да съставим правителство. Без нас то не може да бъде сформирано", подчерта Меркел.
Веднага след екзит пола Меркел заяви, че са очаквали по-добър резултат:
„Алтернатива за Германия” отсега нататък става неформален лидер на опозицията в Бундестага, каза лидерът й Александър Гауланд.
Предварителните официални резултати от федералната избирателна комисия ще бъдат оповестени тази нощ.
След разпределението на мандатите ще се състави правителство и ще бъде определен федералният канцлер.
Парламентът на Германия се формира по смесена система и в него влизат поне 598 депутати. 299 места се разпределят по партийни листи, а другата половина заемат кандидати, победили в едномандатните избирателни райони.
Често се случва броят на депутатите да се окаже по-голям. Това става заради преразпределение на мандатите в райони, където броят на имащите право на глас се е променил. Така, през 2013 бяха преразпределени 33 допълнителни мандата. В днешните парламентарни избори участваха най-много партии от момента на обединението на Германия.
По данни на федералната избирателна комисия кандидати са издигнали 42 партии, като 16 участват в избори за първи път. За места в Бундестага се борят 4828 кандидати, 1 400 от които са жени, което е рекорд от 29 процента. Най-много представителки на нежния пол имат „зелените” – 47 процента, а най-малко – 22 на сто – баварските консерватори от ХСС.
„Средният” германски кандидат за депутат в Бундестага през последните 4 години се е подмладил и възрастта му е 46,9 години. Най-младият претендент е на 18 години, а най-възрастният – на 89. Всеки трети потенциален народен избраник има висше образование, 7,2% са студенти и учащи, а 5,3% – пенсионери.
Още новини може да откриете на нашата Facebook страница ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!