"Германия се готви да каже сбогом на Атина", пише италианският в. "Република" в публикация, цитирана днес от гръцките електронни издания.
Големите банки и политическите партии в Германия смятат за реално излизането на Гърция от еврозоната, допълва вестникът.
Германските политици дават да се разбере, че смятат Гърция за загубена и искат от Европейската централна банка да защити еврото съгласно визията на Бундесбанк, но не като купува дългови ценни книжа на най-слабите страни.
Зад кулисите големите банки са подготвили всичко. Вече са започнали да разработват сценарии за следващите дванайсет или осемнайсет месеца, отбелязва "Република", като се позовава на германски публикации.
Италианският вестник подчертава, че "политиката, която пожелават баварските ястреби, а именно: в случая с Гърция да се даде урок и останалите да имат едно на ум, сега заплашва да се превърне в опасна реалност за всички".
Гръцкият премиер Андонис Самарас ще поиска удължаване на графика на плана за строги икономии на срещата си с германската канцлерка Ангела Меркел и френския президент Франсоа Оланд идната седмица, твърди в. "Файненшъл таймс", цитиран от Франс прес.
Самарас ще се срещне с Меркел и Оланд в Берлин и ще предложи съкращаването на държавните разходи да бъде осъществено за четири вместо за две години, гласи документ, с който всекидневникът се е сдобил.
Коалиционното правителство начело с консерватора Самарас се подкрепя от социалистите и сега умерената левица се опитва да изготви непопулярен план за икономии от 11,5 млрд. евро за 2013 и 2014 г., за който настояват кредиторите в замяна на продължаването на тяхната помощ.
Гърция събра вчера изключително голямата сума от 4,063 млрд. евро при търг на 3-месечни облигации, за да избегне неплатежоспособност, но бе принудена да се съгласи на по-високи лихви от 4,43% спрямо 4,28% при последната подобна емисия, съобщи агенцията за управление на държавния дълг.Търсенето надвишаваше предлагането с 1,36%, което показва слабия ентусиазъм на пазарите. Целта бе да се осигурят текущите нужди на страната и евентуално да успее да погаси кредит от 3,2 млрд. евро с падеж на 20 август, облигациите по който държи Европейската централна банка (ЕЦБ).
Гърция няма достъп до пазарите за дългосрочни облигации от 2001 г. и оттогава редовно емитира краткосрочни облигации.Икономическото оцеляване на Атина зависи от заемите от Европейския съюз и Международния валутен фонд (МВФ).
Гърция очаква следващия транш от близо 31,5 млрд. евро, при положение че повторното произвеждане на избори предизвика политически блокаж, който разстрои програмата на реформи.
Експертите от тройката кредитори (ЕС-ЕЦБ-МВФ), които бяха в Гърция в края на юли, се очаква да пристигнат отново в страната през септември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!