В цяла Европа енергийните компании уверяват клиентите си, че тази зима газовите доставки са "гарантирани", пише в електронното си издание вестник "Файненшъл таймс".
Европейският съюз все още е в рецесия и тази година страните разполагат с достатъчно газ, а хранилищата са пълни, отбелязва изданието.
Брюксел пък окуражава изграждането на нови вътрешноевропейски газопроводи - връзката между Унгария и Румъния ще бъде открита през тази зима, а тръбопроводите, свързващи България с Румъния и Гърция, са в етап на планиране.
Опасенията за нарушаване на доставките на руски газ са свързани с други газови теми в ЕС, включително прогнозите за нарастване на търсенето на газ, достъпът до алтернативни източници и пазарната интеграция в ЕС.
"Енергетиката е навсякъде около нас, но досега не е била част от политиката на ЕС", посочва министърът на външните работи на Швеция Карл Билд.
Парадоксът е, че може би най-големият политически риск, който може да доведе до нарушаване на газовите доставки тази година, идва от президента на Украйна Виктор Юшченко.
"Като цяло рискът от ново спиране на доставките е малък. Единствената участваща страна, която може да има интерес от нов руско-украински конфликт, е Юшченко, който използва тактиката "колкото по-лошо, толкова по-добре"", отбелязва Андерс Аслунд от международния икономически институт Петерсън.
Москва се подчинява на икономическата действителност, но все пак Киев може би ще трябва да плати политическа цена, продължава публикацията. Русия отдавна се опитва да получи дял от украинските газопроводи.
Юшченко се противопоставя на всяко предложение да отстъпи контрола над газопроводната мрежа, но новият украински президент (който трябва да бъде избран през 2010 г. - бел. ред.) вероятно ще бъде подложен на дори по-силен натиск.
Ако през зимата руският премиер Владимир Путин не разклати украинската лодка, "Газпром" също няма да се намеси.
Компанията има крайна нужда да подобри финансовото си положение, за да преодолее последиците от икономическата криза - чистата печалба на газовия гигант се понижи с 48% през първата половина на 2009 г. до 10,6 млрд. долара при спад на износа с 30% и увеличаване на задълженията също с 30%
През последните седмици ръководителят на "Газпром" Алексей Милер обяви слабо възстановяване на износа, което се очаква да се засили през 2010 г.
Поради тази причина Милер не би искал около доставките да възникват спорове.
"Ако Украйна изпълнява задълженията си по отношение на плащанията и транзита, всичко ще бъде наред", заяви вчера "Газпром".
Маневрите около Украйна трябва да бъдат разглеждани в по-широк икономически и структурен контекст. На фона на рецесията потреблението на газ в Европа през тази година се понижи за първи път в историята.
Както Международната агенция за енергията (МАЕ) обяви в доклад през ноември, тази тенденция съвпадна с технологичен пробив при експлоатацията на богати на газ слоеве в Северна Америка, което ще намали внасяните количества, оставяйки повече за Европа.
Докато Русия продължава с плановете си да затвърди влиянието на Газпром, Европейският съюз трябва да отдели време за дълги преговори, както със страните членки, така и с външни държави.
"Путин е щастливец. Той няма 27 партньори", изтъкна служител на ЕС по проблемите на газовия сектор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!