И спански учени обявиха, че са открили гроба на писателя Мигел де Сервантес (1547 – 1616) в мадридския Манастир на босоногите тринитарианци, съобщи Би Би Си.
Откритието става почти 400 години след смъртта на писателя.
Специалистите вярват, че са открили останките му, както и тези на съпругата му и още няколко души, с които е бил погребан, както е записано в историческите източници. Останките обаче са в лошо състояние и отделянето и идентифицирането им ще бъде трудно, признават учените.
Според собственото му желание авторът на „Дон Кихот“ е бил погребан в манастира, но комплексът е преустойван няколко пъти, при което останките на са били преместени в нова сграда в края на XVII век, а след това – изгубени.
Екип от 30 специалисти ги търсеше с инфрачервени камери, 3D скенери и радар в крипта под една от сградите.
През януари учените намериха капак на ковчег с инициалите МС в първата от 33-те ниши зад стената на криптата. В нишата имаше кости на няколко души. Това съответства на данните за група от хора, с които е бил погребан Сервантес, преди гробовете им да бъдат отворени и преместени в криптата.
„Останките са в лошо състояние и не позволяват Мигел де Сервантес да бъде идентифициран индивидуално – каза Алмудена Гарсия Рубио от екипа. – Ние обаче сме сигурни от исторически източници, че това което намерихме, е гробът на Мигел де Сервантес и на другите, погребани с него“.
По-нататъшният анализ може да позволи на екипа да отдели костите на Сервантес от тези на другите хора, ако бъдат направени ДНК изследвания.
Сервантес ще бъде погребан отново „с пълни почести“ в същия манастир, след като бъде построена нова гробница, каквато е била неговата воля.
Писателят е роден в Алкала де Енарес – градче край Мадрид, на 29 септември 1547 г. Той е признат за баща на съвременния роман, като „Знаменитият идалго Дон Кихот де Ла Манча“ излиза в две части през 1605 г. и 1615 г. и днес е една от най-превежданите и четени по света. Преди това обаче Сервантес е бил и войник, а през 1575 г. бива пленен от пирати и изкарва пет години робство в Алжир. Именно религиозният орден в манастира на босоногите тринитарианци помага за плащането на откупа за него.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!