Д олната камара на испанския парламент прие с мнозинство от 299 гласа закона за абдикацията на крал Хуан Карлос.
Против гласуваха само 19 депутати, а 23-ма се въздържаха, предаде АФП.
Вотът е част от процедурата за възкачване на трона на 46-годишния престолонаследник Фелипе, насрочена за 19 юни.
По искане на прорепубликанската лява партия Искиерда унида (Обединена левица) депутатите гласуваха един след друг, станали и на глас, след като отхвърлиха петте изменения, в които се иска референдум за бъдещето на монархията.
Управляващата дясна Народна партия и Социалистическата работническа партия масово подкрепиха текста, след като изслушаха изказване на премиера Мариано Рахой, в което той защити монархията „като най-добрия символ на единството на държавата“.
Лидерът на опозиционните социалисти Алфредо Перес Рубалкаба също призова да се подкрепи текстът. Той изказа лоялността си към конституцията от 1978 г., която основава демократична Испания след франкистката диктатура, "отваряйки път на мир и съжителство".
Няколко леви депутати протестираха срещу отпадането от окончателния вариант на закона на текстове, изискващи провеждане на референдум за отмяна на монархията, допълва АП.
Против закона за абдикацията на Хуан Карлос се обявиха и депутатите от Каталония и баските депутати, които искат независимост за своите области.
Докато течеше гласуването, неколцина демонстранти, някои от които се бяха увили с червено-златисто-виолетовото републиканско знаме, се събраха край сградата на парламента, скандирайки: „Монархия, премахване“. Те бяха разпръснати от полицията.
Законът за абдикацията ще бъде гласуван от Сената (горната камара на парламента) на 17 юни.
Седемдесет и шест годишният крал Хуан Карлос, който управлява Испания от 1978 г., обяви на 2 юни, че ще предаде короната на сина си Фелипе. Кралят, уважаван от испанците заради успешно извършения преход от диктатура към демокрация в края на 70-те години, има здравословни проблеми. В допълнение авторитетът на кралското семейство пострада през последните години от серия скандали.
От кралската канцелария бе съобщено, че принц Фелипе Шести ще положи клетва пред парламента съгласно испанската традиция. За разлика от церемонията при възкачването на трона на крал Хуан Карлос на 22 ноември 1975 г. обаче този път няма да бъдат поканени чуждестранни гости и не е предвидено религиозно честване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!