Започнаха официалните преговори за членство на Исландия в Европейския съюз (ЕС).
Това е радостен момент. Щастливи сме да се срещнем с нашите исландски колеги, заяви пред началото им министърът на външните работи на Белгия Стевен Ванакере, който председателства до края на годината Съвета на външните министри на Европейския съюз.
Според европейски дипломати предприсъединителните преговори едва ли ще продължат повече от година и половина и Исландия би могла да стане член на ЕС до края на 2012 г. или началото на 2013 г.
Процесът е улеснен от факта, че островната страна е част от Европейското икономическо пространство от 1994 г и е в Шенгенското пространство от 2001 г.
След приключването на предприсъединителните преговори обаче в Исландия трябва да се състои референдум за одобряване или отхвърляне на членството в съюза.
Изходът от това допитване засега е крайно неясен.
Според последни проучвания противниците на еврочленството на страната непрекъснато се увеличават и от 54% през ноември миналата година са 60% в момента.
Няколко по-сериозни проблема настройват исландците срещу присъединяването към Европейския съюз.
Най-важен за тях е бъдещето на исландската риболовна индустрия, която е силно развита и осигурява до 70% от износа на Исландия. Това обаче се дължи на забраната за риболов от страна на чужди кораби в исландски териториални води.
Членство в ЕС ще означава, че Исландия трябва да прилага общата риболовна политика на съюза и да вдигне забраната за риболов пред европейски риболовци.
Сред основните разногласия между ЕС и Исландия е изплащането на компенсации на гражданите на ЕС, които са имали банкови сметки в банкрутиралите исландски банки.
Двама от трима
норвежци са против
присъединяването на страната им към ЕС, сочи социологическо проучване.
Според сондажа, реализиран от института Норстат за обществената телевизия NRK, 66,3% от норвежците са против членството в ЕС, 24,6% са за, а 9,1% нямат мнение. Враждебното отношение обхваща симпатизанти на всички партии, включително традиционно еврофилски формации.
Евроскептицизмът на 4,5-те милиона жители на богатата скандинавска страна чувствително се е повишил през последните месеци, подхранван от икономическата криза в ЕС и появилото се напрежение между страните членки.
Норвегия на два пъти отхвърля присъединяването към ЕС с референдуми през 1972 г. и 1994 г. Сегашното правителство изключи възможността за нов дебат по въпроса до края на сегашния парламентарен мандат през 2013 г.
Британският премиер Дейвид
Камерън изрази гнева си
от пречките за присъединяване на Турция към ЕС по време на среща с турски бизнесмени в рамките на посещението му в Анкара, предаде АФП.
Когато мисля за това, което направи Турция, за да защити Европа като съюзник от НАТО и за това, което Турция прави сега в Афганистан заедно с европейските съюзници, изпитвам гняв като установявам, че вашият ход към присъединяване към ЕС може да бъде обезкуражаван по начина, по който бе направено това, каза Камерън в изказване пред турски бизнесмени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!