Парламентът на Исландия гласува решение, с което възлага на правителството да започне преговори за присъединяване към ЕС.
Това беше перспектива, върху която Исландия изобщо отказваше да се замисли, преди икономиката й да бъде разтърсена от световната криза в края на миналата година, предаде Ройтерс.
Решението беше подкрепено от 33-ма депутати, против него се обявиха 28. Гласуването беше предшествано от бурни дебати, продължили няколко дни. Двама депутати се въздържаха.
Така исландското правителство ще може да внесе молба за започване на преговори за еврочленство. За това премиерката Йохана Сигурдардотир настояваше, откакто финансовата криза засегна страната.
Тя дори поясни, че молбата за членство в ЕС ще бъде внесена възможно най-бързо, за да може да пристигне в Брюксел навреме за съвета на министрите на външните работи на 27-те, насрочен за 27 юли.
После молбата ще бъде внесена за обсъждане от Европейския съвет през декември.
Последната дума ще имат исландските избиратели, които ще се произнесат на референдум след края на преговорите на правителството с ЕС, предаде Франс прес.
Инициативата на премиерката за започване на преговори за еврочленство на Исландия беше посрещната подчертано отрицателно от опозицията, която гледа враждебно на законодателството на ЕС в областта на риболова.
Опозицията се страхува, че европейското членство ще постави нови и прекалено строги условия и ограничения за Исландия в областта на риболова, който е един от основните източници на приходи за исландската икономика.
Министърът на риболова и селското стопанство на Исландия Йоун Бярнасон беше сред обявилите се против инициативата на премиерката.
За Сигурдардотир решение на парламента е историческа стъпка, може би най-важната след основаването на Исландската република на 17 юни 1944 г.
Тази стъпка беше незабавно приветствана от шведското председателство на ЕС. Шведският премиер Фредрик Рейнфелд, ротационен председател на ЕС, обаче уточни, че молбата за членство на Исландия ще бъде разгледана в съответствие с действащите процедури на 27-членния блок.
Исландия е част от Европейското икономическо пространство. Тя е и страна, ратифицирала Шенгенската конвенция.
Според анализатори прилагането на европейските квоти в областта на риболова си остава главния препъни-камък пред членството на страната в ЕС.
Исландия е европейска страна с дълбоки демократични корени, заяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.
Решението на исландския парламент е доказателство за жизнеността на европейския проект и е показателно за надеждите, въплътени в Европейския съюз.
"Исландия поддържа много близки отношения с Европейския съюз след 40 години членство в Европейската асоциация за свободна търговия и след 15 години членство в Европейската икономическа зона. Сега зависи от правителството на страната да последва решението на парламента и да подаде офциално молба за членство в Европейския съюз", добави той.
От своя страна комисарят по разширяването Оли Рен изтъкна, че е доволен от перспективата дневния ред на разширяването на Европейския съюз да се насочи и към "северозападния европейски ъгъл".