Лидерите на страните от ЕС решиха да започнат преговори за присъединяване с Исландия. Това се случва по-малко от година, след като Рейкявик официално поиска да стане член на съюза.
Така Исландия може да се надява да стане 29-ата държава в ЕС след Хърватия, която би трябвало да се присъедини до 2012 г.
В проектодекларация държавните и правителствените ръководители от ЕС заявяват, че Исландия изпълнява критериите от Копенхаген и обявяват решението си за начало на преговори за присъединяване.
Според Брюксел страната е достигнала достатъчно напреднал стадий на подготовка в политическата, икономическата и законодателната област.
Исландия е част от общия пазар повече от 15 години чрез Европейското икономическо пространство. Като член на Шенген, островната държава прилага близо 3/4 от европейските закони, необходими за присъединяване, което би трябвало да ускори процеса в сравнение с другите кандидатстващи страни.
Рейкявик обяви кандидатурата си за членство в ЕС преди година с надеждата да стабилизира пострадалата си от банковия срив през 2008-2009 г. икономика и най-вече да се присъедини към еврозоната.
Предварителните дискусии за начало на преговори бяха забавени от конфликт с Холандия и Великобритания заради обезщетяването на техни граждани, станали жертва на фалита на исландската банка "Айссейв".
Лондон и Хага изплатиха сумите и поискаха те да им бъдат възстановени. През март обаче 94% от исландските избиратели отхвърлиха с референдум закона за обезщетяване.
Надзорният орган на Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ) започна срещу Рейкявик процедура за нарушение във връзка с "Айссейв". Тогава Исландия поиска помощ от Международния валутен фонд за компенсиране на британските и холандските клиенти.
На днешното заседание на Европейския съвет в Брюксел холандският премиер Ян Петер Балкененде обеща да не блокира началото на преговорите с Исландия. В приетия днес текст обаче се отбелязва, че Исландия ще трябва да изпълни задълженията, определени от надзорния орган на ЕАСТ.
Особено разгорещени се очаква да бъдат преговорите за достъпа на европейските рибари в богатата на треска исландска риболовна зона, която Рейкявик ревниво пази. Преговорите ще се концентрират и в областта на селското стопанство и околната среда.
Исландия иска да бъдат взети под внимание спецификите на неблагоприятния й климат, с европейците имат трудно примирими позиции за китолова. Исландците искат да се признае традиционният характер на лова на китове в страната, докато ЕС категорично го отхвърля.
Преди време Рейкявик каза, че се надява на членство в ЕС към 2012 г. Стига, разбира се, около 300-хилядното население на острова да не реши на предстоящия референдум за преговорите, че вече не го иска.
Според проучване, направено между 8 и 10 юни, 57,6% от исландците одобряват оттеглянето на исландската кандидатура за ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!