Вицепремиерът на Белгия Дидие Рейндерс, министър на външните работи, външната търговия и европейските въпроси, призова в телевизионно интервю Брюксел да се обособи като единственото място за работата на Европейския парламент.
Според него пътуванията до Страсбург, където евродепутатите заседават по четири дни месечно, трябва да престанат.
Агенция Белга отбелязва, че местенето на депутати и администрация между Брюксел и Страсбург струва около 250 млн. евро годишно, което е около 16% от бюджета на ЕП.
Според протокол към Договора от Амстердам, приет през 1997 г., ЕП трябва да организира 12 сесии годишно в Страсбург. По тази причина месечните пленарни сесии са там, а работните и извънредните заседания са в Брюксел.
Това принуждава 3000 души да пътуват между основните сгради на институцията, освен в Брюксел и Страсбург, също и в Люксембург.
Целогодишно в сградата в Страсбург работят 80 служители, в комплекса в Брюксел са заети 3270, а в Люксембург - 2185.
Дори когато са празни, помещенията в Страсбург с площ от 340 000 кв. м са охранявани, поддържани и отоплявани.
Рейндерс предлага Страсбург да не губи ролята си в европейската администрация и там например да бъдат разположени повече институции, свързани с човешките права.
Сега в Страсбург, освен ЕП, са настанени Европейският съд по правата на човека, Съветът на Европа, обмудсманът на ЕС, Международният институт по човешките права, Европейският корпус за бързо реагиране.
Градът се възприема като символ на обединението на Европа, защото е преминавал многократно под управлението на Германия и Франция, преживял е и разрухата на англо-американските бомбардировки през Втората световна война.Разположен на френско-германската граница, днес районът осигурява препитание на около един милион души, заети основно с работа, свързана с разположените там институции.
Дебатът за едно-единствено седалище на ЕП не е от вчера, но икономическата криза даде нови аргументи на разговорите за пестене на излишни разходи.
За да бъде одобрена, идеята на Рейндерс трябва да бъде единодушно подкрепена в Съвета на ЕС, където Великобритания вече е заявила своето положително становище, но Франция и Германия са категорично против.
Множество допитвания сред депутатите показват, че повечето от тях предпочитат да работят само в Брюксел.
През март ЕП прие решение с голямо мнозинство за обособяването на едно седалище на институцията, което да бъде в Брюксел.
Междувременно генерален адвокат на Съда на ЕС публикува становище, според което депутатите са нарушили установените правила, като са приели решение сесиите през октомври тази и следващата година да бъдат разделени на две части и половината от заседанията от Страсбург да бъдат преместени в Брюксел.
Жалбата в Съда беше внесена от Франция и Люксембург.
На този фон преди дни при рутинна проверка на сградата в Брюксел бяха открити пукнатини в три от общо 21 носещи колони, заради което залата бе затворена и в нея се влязоха строители.
На този етап не е известно нито какво е причинило пукнатините, нито колко време ще продължи ремонтът на сградата, наречена на бившия белгийски премиер Пол Хенри Спак и построена през 90-те години на миналия век.
Преди време част от окачения таван в пленарната зала на ЕП в Страсбург, открита през 1999 г., се срути и парчета паднаха върху празните в момента депутатски кресла.
Строежът на сградата на ЕП в Страсбург е струвал 470 млн. евро - сума, приблизително равна на разноските за местенето на администрацията и депутатите за две години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!