Р усия иска добри отношения със Запада, но няма да позволи на никого да спекулира с това, каза Владимир Путин по време на пряк телевизионен диалог с гражданите на Русия.
„Ние сме част от общата християнска цивилизация. Искаме добри отношения, но не можем да си позволим някой да спекулира с това, че за това добро отношение трябва постоянно да отстъпваме от своите интереси“, каза руският президент, цитиран от ИТАР-ТАСС.
За да може просто да поседим един до друг, „ние трябва да отстъпваме там, да отстъпваме тук, там да премълчим, тук нищо да не направим и изобщо да си кротуваме, сякаш нищо не забелязваме. Това е невъзможно“, продължи той. Такава политика ни доведе до
чертата, зад която повече не можем да отстъпваме.
„И казахме какви са нашите аргументи“, отбеляза Путин.
„Не се стремим да развалим отношенията на Русия с Европа. Надявам се, че това не влиза в плановете и на нашите европейски партньори“, добави той. „Трябва да се стремим да създаваме Европа от Лисабон до Владивосток. Ако направим това, имаме шанс да заемем достойно място в бъдещия свят. Ако тръгнем по друг път и започнем да разделяме Европа, европейските ценности и европейските народи, да се занимаваме със сепаратизъм, то всички ние ще се окажем малозначими, неинтересни играчи и няма да можем да окажем никакво влияние върху световното развитие, и даже върху своето собствено“, каза руският лидер.
Путин освен това допусна, че може да стане главен обект на санкции на Запада,
предаде ИТАР-ТАСС. „Навярно такъв опит ще бъде предприет, да ме направят главен обект на санкции“, заяви руският държавен глава.
В отговор на въпрос за налагането на санкции срещу бизнесмените Генадий Тимченко и Аркадий и Борис Ротенберг президентът заяви, че това са негови „добри познати, приятели. Те натрупаха своя капитал още докато с тях бяхме познати. Например, господин Тимченко се занимава с бизнес от началото на 90-те. Ако говорим сериозно, те нямат никакво отношение към Крим“. Путин разказа, че за събитията в Крим, както и много граждани на Русия, те узнали от телевизията. „Но го приеха със сълзи на очите в буквалния смисъл. Ако ги наказват за това, значи има защо да ги наказват“, отбеляза президентът, подчертавайки, че не „се срамува от приятелите си“. Същевременно той каза, че санкциите противоречат на здравия разум.
Рестартът в отношенията между Русия и САЩ приключи не във връзка с Крим, а след събитията в Либия,
заяви още Путин. „Тогава президентът Дмитрий Медведев подкрепи западните партньори и подкрепи резолюцията за Либия“, припомни Путин. „Но в нея (резолюцията) ставаше дума за прекратяване на полетите на бойната авиация на либийското правителство. А до какво реално доведе това? До удари по територията (на Либия), до свалянето от власт на самия Кадафи, до убийството му, до убийството на посланика на Съединените щати и до разпад на страната. Оттам възниква и недоверието. Затова и приключи рестартът“.
Путин подчерта, че „Русия е заинтересована от развитие на отношенията със Съединените щати и ще направи всичко, за да се възстанови това доверие“. В изказването си руският президент призова световната политика да се избави от лъжите и двойните стандарти. Путин се съгласи, че „в доверието между Москва и Вашингтон е загубено в значителна степен“. „Защо се случва това? Ние смятаме, че тук нямаме вина. Защо ли? Защото постоянно ни разочарова подходът на двойния стандарт. Какво се получава? Да се действа така, както Съединените щати действаха в Югославия, Ирак, Афганистан, Либия, може, а на Русия не е позволено да си защитава интересите“, заяви руският лидер.
В Русия не може да има толкова масово следене на населението, както в САЩ,
защото специалните служби се намират под строг контрол от държавата и обществото, каза още Путин в отговор на видеовъпрос на бившия американски агент Едуард Сноудън, зададен му по време на прекия телевизионен диалог.
„Вие сте бивш агент на Агенцията за национална сигурност, аз по-рано имах отношение към разузнаването, така че можем да говорим като двама професионалисти“, заяви Путин. Той посочи, че в Русия използването на специални разузнавателни средства, включително за подслушване на телефонни разговори и следене в интернет, е строго регламентирано от закона. Руското право изисква за всеки отделен случай да се получи разрешение от съда. „Масово следене, без да се подбира, у нас няма и по закон не може и да има“, подчерта Путин. „Ние се основаваме на това, че съвременните средства за комуникация се използват от престъпни елементи, включително от терористи, за тяхната престъпна дейност. И разбира се, специалните служби са длъжни да реагират по съответния начин в тази среда и да се борят с престъпленията, използвайки съвременни способи и средства. Но следене в такъв масов мащаб, безконтролен мащаб, ние разбира се не си позволяваме. Много се надявам, че никога няма и да си позволим“, подчерта руският президент. „Ние нямаме такива технически средства и пари, каквито имат САЩ“, добави Путин.
Путин разговаря днес 3 часа и 56 минути с руснаците в пряк ефир в рамките на телевизионната програма „Открита линия“. Така той не успя да бие рекорда от 4 часа и 48 минути, поставен при предишната му подобна поява на живо миналата година. Той обаче подобри рекорда за интензивност на отговорите, като успя да отговори на 85 въпроса и обръщения към него. Приемането на въпроси започна още в началото на седмицата. Към Путин бяха отправени над 2,5 млн. въпроса - над 1,8 млн. по телефона и 350 хил. чрез есемеси. Запитвания постъпваха и по интернет и чрез видеосъобщения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!