От днес за 6 месеца Ирландия е ротационен председател на ЕС. За последен път страната беше председател на съюза през 2004 г. Тогава тя триумфираше в икономически план и беше известна с прозвището "Келтски тигър" заради икономическите си постижения.
Същата година Дъблин председателстваше и най-голямото разширяване в историята на ЕС, когато през май накуп в ЕС влязоха 10 страни от Източна и Централна Европа, много от които бивши съветски сателити.
Девет години по-късно Ирландия поема ротационното председателство на ЕС като една от първите жертви на глобалната финансова криза и на рухването на банковия сектор.
Ирландското правителство на премиера Енда Кени обещава да работи за 27-те през идните 6 месеца, но не крие амбициите си да извлече полза от това ротационно председателство, пише в. "Фигаро".
Ирландия се надява, че през 2013 г. благодарение на него да може да стане първата страна от еврозоната под финансова опека на ЕС и на МВФ, която може отново да изплува на повърхността.
За целта Дъблин иска да "изтръгне" от Брюксел споразумение за облекчаване на дълга на ирландските банки от 64 млрд. евро, който от 2008 г. тегне над финансите на страната.
Ирландия поема ротационното председателство на ЕС днес, когато съюзът отбелязва два юбилея. Първият е 40-годишнината от приемането за европейски членове на Великобритания и Ирландия, станало през 1973 г.
Вторият е 55 години от влизането в сила през 1958 г. на договорите за създаването на Европейската икономическа общност и на Европейската общност за атомна енергия, т.е. на т.нар. Римски договори.
Те бяха подписани на 25 март 1957 г. в Рим от шест европейски държави - Белгия, Италия, Люксембург, ФРГ, Франция и Холандия, припомня в. "Фигаро".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!