Р азглеждаме междуправителственото споразумение за този газопровод между София и Москва, чиито приложения не отговарят на европейското законодателство.
Това заяви на пресконференция днес еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер.
По думите му "Южен поток" е проект за доставка на гориво, което вече достига до ЕС. "Той ще промени количеството на доставяния газ. Това е нов път, а не нов източник", добави Йотингер.
"Оценяваме проекта от юридическа гледна и сме в контакт със съответните държави от ЕС. "Южен поток" би могъл да заработи с целия си капацитет поне след три години, затова не е решение за енергийната сигурност на ЕС в краткосрочен план. Имаме добра дискусия с българското правителство по този въпрос", заяви комисарят
Опитваме се да оценим доколко строежът на това съоръжение на българска територия може да бъде съобразено със законодателството на ЕС,
допълни еврокомисарят, цитиран от БТА. По принцип приветстваме всеки инвеститор, който би допринесъл за сигурността на енергийните доставки и би направил вложения в инфраструктурата, посочи той в отговор на въпрос дали ЕК все още е благосклонна към руски инвестиции в европейската енергетика.
Това обаче трябва да бъде в пълно съответствие с нашите правила за вътрешния пазар и конкуренцията, поясни Йотингер. Това включва нашите правила по отношение на достъпа до съоръженията, прозрачността, обществените поръчки.
Намеренията на Русия да се жали от законодателството на ЕС пред Световната търговска организация не облекчават положението. Сигурни сме, че европейското законодателство отговоря на световните търговски изисквания и то се прилага не само спрямо "Газпром", а по отношение на всички на пазара в ЕС.
Допускаме отстъпки, когато инвестициите са в интерес на европейската енергийна политика, отбеляза еврокомисарят. Между държавите от ЕС и ЕК или между отделните страни в Общността може да има различия в интересите, затова правим предложения, Европейският съвет ги получава и държавните ръководители съобразяват действията си с целите на единния пазар и със стремежа за разнообразяване на източниците на енергия, заяви Йотингер.
По повод днешната среща с гръцкия премиер Андонис Самарас той съобщи, че двамата са обсъдили важността на Гърция в газовата стратегия на ЕС. Южният газов коридор доставя газ от Азербайджан към Гърция. Чрез двупосочна газопроводна връзка може да бъдат осъществявани доставки към България, Румъния и Украйна. Гръцкият терминал за втечнен газ става все по-важен, обобщи Йотингер.
ЕС оценява обема на украинския газов дълг на около 4 милиарда долара, съобщи Йотингер
Той също така отбеляза, че цените и обемът на доставките за периода ноември-март не предизвикват разногласия. ЕС предлага на Украйна частично да плати доставките за периода от април, по които има разногласия за цените, посочи още енергийният еврокомисар.
"Трябва да намерим решение в най-кратък срок, затова ЕК предлага на Русия да определи цена на газа (за Украйна), потвърдена от реалиите на пазара. Същевременно Украйна трябва да плати сметката за газ, по която няма разногласия. ЕК предлага на Украйна да погаси половината сума за периода от април, за която има разногласия и да се плати остатъкът, когато решението за цената бъде намерено. Това ще позволи частично решение на проблема, но ние трябва да се движим напред", заяви Йотингер.
Според енергийния еврокомисар европейският тръбопроводен проект "Южен коридор", който е конкурентен на руския "Южен поток", ще заработи през 2019 г. и ще позволи да се осигури доставка за ЕС на около 10 милиарда кубични метра газ годишно или дори повече.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!