И ма опасност податливи британски граждани да бъдат радикализирани от ислямистки групировки като "Ан Нусра" и да извършат атентати след завръщането си от Сирия.
Това предупреди генералният директор на МИ-5 (британското контраразузнаване) Андрю Паркър в първата си публична реч след назначаването си на поста през април, предаде Ройтерс.
"Все по-голям дял от работата ни сега е свързана по някакъв начин със Сирия, предимно във връзка с лица от Обединеното кралство, които са пътували до Сирия, за да воюват там, или имат желание да го направят", заяви Паркър.
По думите му "Ан Нусра" и други екстремистки сунитски групировки в Сирия, свързани с "Ал Кайда", се стремят да атакуват западни страни. Във Великобритания е имало
сериозни опити за големи атаки веднъж или два пъти годишно от 2000 г. насам
и това едва ли ще се промени. "Не вярвам терористичната заплаха сега да е по-лоша отпреди, но е по-разлята, по-сложна и по-непредсказуема", каза Паркър, цитиран от Ройтерс.
По думите му в Обединеното кралство са известни няколко хиляди ислямистки екстремисти, които "виждат в лицето на британския народ легитимна мишена", предаде АП. Много от тях са активизирани от сирийския конфликт. Около 100 са пътували до Сирия, за да участват, и много от тях може да представляват заплаха за Великобритания в бъдеще.
Заплахата от "Ал Кайда" е станала по-непредсказуема и сложна, както по отношение на страната, от която произхожда, така и на тактиката, каза той.
Разкритията за британската програма за електронно следене са подарък за терористите,
понеже отслабват способността на службите за сигурност да им попречат да кроят смъртоносни атаки срещу Запада, посочи още Паркър.
Той предупреди, че неговите агенти трябва да следят комуникациите на заподозрените, за да осуетят евентуални атентати. Макар да не спомена по име бившия сътрудник на американската Агенция за национална сигурност Едуард Сноудън, който издаде за медиите размера на американските и британските програми за следене, Паркър предупреди за опасността от разкритията за работата на британската агенция за подслушване - Центъра за правителствени комуникации (GCHQ).
"Огромни вреди причинява публичното разкриване на обхвата и ограниченията на техниките на службата. Подобна информация дава преимущество на терористите.
Това е подаръкът, от който имат нужда,
за да ни се изплъзнат и да нанесат удара си, когато пожелаят", каза Паркър.
Той отхвърли като "фантазия" "идеята, че можем или бихме искали да следим интензивно хиляди хора. Тук не е Източна Германия, нито Северна Корея, и слава Богу!", каза той.
В явно предупреждение към политиците, Паркър добави, че евентуални законодателни промени относно електронното наблюдение биха подронили способностите на МИ-5. "Не можем да работим без инструменти", поясни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!