Л идерите на ЕС не постигнаха съгласие по реформите, за които настоява Великобритания, съобщи председателят на Европейския съвет Доналд Туск след края на първия ден от срещата на високо равнище в Брюксел.
"Постигнахме известен напредък, но трябва да бъде свършена още много работа. Сега аз ще проведа двустранни срещи с (премиера на Великобритания Дейвид) Камерън, (президента на Франция Франсоа) Оланд, (премиера на Белгия Шарл) Мишел", каза Доналд Туск.
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че постигането на споразумение с Великобритания няма да бъде лесно за много страни, но воля за това има, съобщава Ройтерс.
Премиерът на Италия Матео Ренци каза, че след първия ден на срещата е по-малко оптимист за постигане на споразумение с Великобритания, отколкото когато е пристигнал в Брюксел.
Изпълняващият длъжността премиер на Испания Мариано Рахой е уверен, че днес може да бъде постигнато споразумение.
"Утре (днес - 19 февруари, бел. ред.) ние ще започнем работа малко по-късно, но мисля, че ще има споразумение", заяви Рахой пред журналисти след края на първия ден на срещата на високо равнище.
Според испанския премиер споразумението е изгодно както за Брюксел, така и за Лондон. Рахой посочи, че неговата позиция не се е променила и той подкрепя британския премиер, за да може референдумът във Великобритания да бъде успешен и страната да остане в съюза.
Премиерът на Швеция Стефан Льовен заяви, че участниците в срещата в Брюксел са твърдо решени да постигнат споразумение за реформиране на общността, за което настоява Великобритания. Льовен каза, че стремежът е споразумението да бъде постигнато колкото се може по-скоро, но уточни, че бързането не трябва да навреди на качеството на споразумението.
"Важно е Великобритания да остане в ЕС. Това е важно и за Европейския съюз, и за Великобритания, това е голяма и важна държава, и на нас не ни трябва ЕС, който не може да се държи заедно", заяви шведският премиер.
Премиерът на Холандия Марк Рюте пък заяви, че срещата на високо равнище може да не постигне решение по реформите, за които настоява Великобритания.
"Имаме политически импулс. Ще бъде хубаво, ако на тази среща бъде постигната договореност, но винаги има вероятност това да не стане. Има още време до края на 2017 г., за да свика премиерът Дейвид Камерън своя референдум", посочи холандският премиер.
Камерън се надява да проведе референдума за членството на Великобритания в ЕС в началото на лятото, макар че първоначално обеща на британците допитването да се състои до края на 2017 г.
Постигането на споразумение по реформирането на ЕС ще бъде по-сложно, отколкото се предполагаше по-рано, заяви премиерът на Ирландия Енда Кени след края на първия ден на срещата в Брюксел. "Ще отнеме повече време", посочи той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!