Решението на атентатора от Локърби Абдул Басет Али ал Меграхи да оттегли обжалването на издадената срещу него присъда намирисва на политическа сделка, заяви юридическият експерт на ООН, който наблюдаваше процеса, цитиран от ДПА.
Петролните интереси и общите съображения за сигурността ще оставят скрита истината за един от най-кървавите терористични атентати на XX в., заяви Ханс Кьохлер в интервю за малтийския вестник "Сънди таймс".
Либиецът Абдул Басет Али ал Меграхи беше осъден за атентата срещу самолет на американската авиокомпания "ПанАм" над шотландското село Локърби, отнел живота на 270 души през декември 1988 г.
В сряда британски медии съобщиха, че Меграхи, който страда от рак на простатата в напреднал стадий, може да бъде освободен по здравословни причини.
По последна информация Меграхи няма да обжалва присъдата си.
Либиецът беше осъден на 27 години затвор главно въз основа на показанията на малтийски продавач. Свидетелят идентифицира Меграхи като човека, на когото продал дрехите, в които била завита бомбата.
Ханс Кьохлер беше назначен от тогавашния генерален секретар на ООН Кофи Анан да наблюдава делото в Холандия през 2000 г.
Тогава Кьохлер заяви, че има вероятност присъдата да не е справедлива. Той поддържа това свое твърдение години наред.
По неговите думи, ако обжалването бъде прекратено, истината може никога да не излезе наяве.
"Нито Великобритания, нито Шотландия се интересуват от истината. Положението на интересите между Обединеното кралство и Либия е такова, че двете страни решиха да загърбят миналото и да започнат нова фаза на "истинска политика", добави Кьохлер.
Робърт Блек, шотландският юрист, който е архитекта на съдебния процес в Холандия през 2001 г., споделя мнението на Кьохлер.
По думите на Блек отказа на Меграхи от обжалването намирисва на междуправителствена уговорка, с която либиецът можел единствено да се съгласи.
Малтийският адвокат Емануел Малия, който следеше процеса и анализираше доказателствата заяви: "Сигурен съм, че някои местни власти може би разполагат с много важни документи, които биха могли да докажат, че Малта няма нищо общо с този злощастен и трагичен епизод от историята".
Според прокуратурата Меграхи първо качил бомбата на борда на самолет на "Малта еър", след това тя била прехвърлена на летището във Франкфурт на борда на полет 103 на "ПанАм".
Бомбата избухна над Локърби, след като самолетът излетя от лондонското летище "Хийтроу".
Реакциите около евентуалното освобождаване на Меграхи бяха смесени.
Някои роднини на британските жертви на атентата смятат, че зад решетките лежи грешният човек. Американските семейства от своя страна заявиха, че освобождаването на Меграхи е недопустимо.Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън и високопоставени американски представители настояха Шотландия да не освобождава либиеца.
Според експерти в Лондон, цитирани от Франс прес, освобождаването на Меграхи би послужило като подарък за 40-годишнината от идването на власт на либийския лидер Муамар Кадафи и би представлявало исторически завой в отношенията между Лондон и Триполи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!