Германия подкрепя добавянето на военното крило на ливанската шиитска групировка "Хизбула" в списъка на ЕС на терористичните организации, предаде АП.
Германското външно министерство съобщи, че решението е взето след разговори с партньори, проведени след терористичното нападение в Бургас миналата година, при което бяха убити петима израелски туристи и българският им шофьор.
България обвини "Хизбула" за атаката - обвинение, което
шиитската групировка отхвърля, припомня АП.
Германия досега не подкрепяше призивите организацията да бъде обявена за терористична, опасявайки се, че това може да дестабилизира Ливан, където "Хизбула" играе ключова политическа роля.
В изявлението на германското външно министерство се посочва, че
позицията на Берлин се е променила
вследствие на нова и по-категорична информация за действията на ливанската шиитска организация и анализ, направен от властите в Кипър.
Външният министър Гидо Вестервеле подкрепя включването на
въоръженото крило на "Хизбула" в списъка на терористичните
организации на ЕС, заяви пред АФП германски
дипломатически източник.
"В светлината на разговорите с партньорите след атентата в Бургас външният министър Вестервеле би желал поне въоръженото крило на "Хизбула" да бъде включено от ЕС в списъка на терористичните организации", заяви източникът на АФП.
Вчера стана ясно, че
Великобритания е представила молба
въоръженото крило на движението "Хизбула" да бъде включено в списъка на терористичните организации и в ЕС ще започнат дискусии по този въпрос в началото на юни.
Такава мярка изисква единодушието на всичките 27 държави членки. За нея от дълго време настояват САЩ и Израел. До този момент единствено Холандия е обявила еднолично "Хизбула" за терористична организация.
Днес британският външен министър Уилям Хейг обвини Иран и съюзниците му от ливанската "Хизбула", че подкрепят сирийския президент Башар Асад и му осигуряват все по-голяма помощ.
Съвсем ясно е, че сирийският режим получава все по-голяма помощ през последните месеци от "Хизбула" и Иран и че е зависим от подкрепата отвън, заяви той. По думите на Хейг външната помощ подкопава още повече легитимността на режима и показва, че това е криза, която все повече увеличава заплахата за регионалната стабилност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!