Н ад 97% от хранителните проби, взети в ЕС през 2015 г., са в рамките на законовите ограничения, а над 53% са без количествено измерими остатъци. Това показва публикуваният наскоро доклад на Европейската служба за безопасност на храните (EFSA).
Потребяваните храни в ЕС продължават да са без пестициди или с остатъчни количества, които са в законовите рамки. Изводът на организацията е, че
рискът за потребителите остава нисък, а най-защитени са биопродуктите.
Общо 99,3% от пробите на биологични храни са били без пестициди или с остатъци в законовите рамки.
През 2015 г. в страните, които обхваща докладът, са взети 84 341 проби за 774 пестициди. Голяма част от пробите (69,3%) са на храни от страните-членки на ЕС, Исландия и Норвегия; 25,8% се отнасят до продукти, внесени от трети страни. Произходът на останалите не е бил докладван.
97,2% от анализираните проби са в рамките на законовите изисквания на законодателството на ЕС. Тестваните проби без количествено измерими остатъци на пестициди са 53,3%, а 43,9% съдържат остатъци, които не надхвърлят законовите норми. Законовите ограничения са надхвърлени в 5,6% от пробите от страни, които не членуват в ЕС, което е с 6,5% по-малко от 2014 г..
За продуктите от ЕС и от страни от Европейското икономическо пространство, законовите ограничения са били надхвърлени в 1,7% от пробите, което е слабо увеличение за една година, от 1,6%.
Пробите за храни за пеленачета и малки деца са били без пестициди или с остатъци, които са били в законовите рамки
– 96,5%. Голяма част от пробите на животински продукти – 84,4%, са били без количествено измерими остатъци на пестициди.
В рамките на годишния си отчет Европейската служба за безопасност на храните анализира резултатите от Програмата за контрол, координирана от ЕС, която отчита проби от обща „кошница“ продукти. За 2015 г.тези продукти са били патладжани, банани, броколи, зехтин, портокалов сок, грах, чушки, десертно грозде, жито, масло и яйца.
Най-високото превишение от нормите е регистрирано при броколите (3,4% от пробите), следвани от десертното грозде – 1,7%. Редки превишения са били регистрирани при зехтина, портокаловия сок и кокошите яйца. Не са отчетени превишения при маслото.
Междувременно от днес
ЕС започва да прилага новата система за електронно сертифициране,
с която ще се подобри контролът върху вноса на биологични продукти. Така Съюзът утвърждава водещата си позиция в света по отношение на проследимостта и събирането на надеждни данни за търговията с тези продукти. Биологично земеделие развиват почти всички страни на Западна Европа и САЩ. В България биопроизводството е все още слабо застъпено, макар през последните години да бележи ръст.
Основният фокус в производството на биологични продукти в България е поставен върху многогодишните култури. Ябълки, ягоди, малини, сливи, лешници и розово масло са продуктите, които съставят основният дял от изнасяните от страната ни биологични продукти.
Към края на 2014 г. в Министерство на земеделието и храните са регистрирани 4 092 биологични производители, преработватели и търговци, а в края на 2015 г. операторите в системата са над 4 800. И все пак като процент от общата земеделска площ,
площите за биопроизводство у нас все още са с най-нисък дял сред всички останали страни от ЕС.
Повечето от екологичната продукция се изнася в чужбина, като около 6-7% намира пазар и у нас. Единствено биологичното пчеларство и производството на пчелни продукти, традиционна селскостопанска дейност у нас, показват високи и конкурентни резултати.
А има ли нитрати в зеленчуците, които купуваме от пазара?
Най-често количеството на нитратите е по-високо при листните зеленчуци. В списъка на „опасните” влизат марули, салата айсберг, рукола и спанак – затова трябва да сме изключително внимателни, когато купуваме от тях за трапезата. При последните изследвания на Агенцията по храните от 80 проби наднормено съдържание на нитрати откриват само в една проба спанак, информира NOVA.
От проверените от началото на годината на границата над 15 хиляди пратки с плодове и зеленчуци пестициди са открити в 33 пратки – основно вносни лимони, нар и пипер. Според експерти обаче при много по-ниски от разрешените нива се достига до вредни ефекти за здравето ни, като анемия, стомашни проблеми и дори отравяния. Още по-големи са рисковете при децата, за които допустимото съдържание на нитрати е много по-малко.
Доказано е, че нитратите не са токсични. При определени условия те се редоцират в нитрити, които всъщност са опасните. Това става при висока температура, съхраняване на продуктите в найлонови торбички и други. Нитритите са опасни, защото се свързват с хемоглобина и пречат той да пренася кислород. Настъпва тъканен глад за кислород, което е болестно състояние, особено опасно за малките деца. Още по-опасно е когато тези нитрити реагират с амините от храната.
Още по темата вижте във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!