Хорст Кьолер беше преизбран за президент на Германия.
От 1223 депутати и представители на федералните провинции, присъствали на сесията на Федералното събрание, което избира държавен глава, 613 подкрепиха кандидата на Християндемократически съюз/Християнсоциален съюз на канцлера Ангела Меркел.
Новият стар президент получи гласовете и на либералите от Свободната демократическа партия, с която Меркел се надява да сформира правителство след парламентарните избори през септември.
Гласуването беше тайно. Кандидатите за президентския пост бехя четирима - Кьолер, представителката на Социалдемократическата партия Гезине Шван, актьорът Петер Зодан, подкрепян от левите сили, и Франк Ренике, зад чиято кандидатура стоят националдемократите.
Гезине Шван взе 503 гласа. 66-годишната Шван, която не членува в политическа партия, получи многобройни критики по време на предизборната кампания, след като отказа да каже, че бившата Германска демократична република не е била правова държава.
Петер Зондан остана трети с 91 гласа.
Консерваторът Хорст Кьолер, който е бивш изпълнителен директор на МВФ, е роден през 1943 г. в Хайденщайн, днешния полски град Скербешов. Това е вторият му и последен мандат на този пост.
Президентът на Германия подписва законите, утвърждава и освобождава от длъжност федералните министри и съдии, а също представя кандидатурата за федерален канцлер и го освобождава от длъжност. Останалите му функции са главно представителни.
Изборът му за държавен глава съвпадна с 60-годишнината на Федералната република, която днес се празнува в цяла Германия.
"Германската конституция е маяк на демокрацията. През изминалите 60 години ние се превърнахме в открито и космополитно общество. Следвоенна Германия преодоля бремето на престъпленията на нацистите и постигна помирение с евреите. Върнахме си доверието на съседите ни както на Запад, така и на Изток", отбеляза по време на вчерашните празненства той.
Президентът обаче предупреди, че страната е изправена пред нови предизвикателства, породени от световната икономическа криза, и е призвана да играе важна роля в съхраняването на енергийните ресурси.
Германските медии отделят голямо внимание на изборите и на 60-ата годишнина от влизането в сила на конституцията на Федерална република Германия - символ на изправянето на страната на крака след управлението на нацистите, завършило с катастрофата през Втората световна война.
Очаква се стотици хиляди души да се съберат около Бранденбургската врата в Берлин, за да запалят 60 свещи за "рождения ден" на конституцията. В германската столица и във всички големи градове са организирани тържества, които ще продължат до късно през нощта.
Германците имат причина да бъдат щастливи от 60-ата годишнина от конституцията и да празнуват заедно, каза канцлерът Ангела Меркел. Не всички обаче са на това мнение, отбелязва АФП.
Около хиляда представители на крайната левица ще се включат в антинационален парад в центъра на Берлин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!