Бившият полски президент Лех Валенса и бившият унгарски лидер Миклош Немет събориха Берлинската стена - 20 години по-късно и направена под формата на 1000 стиропорени плочки домино. Дългата 1,5 км бутафорна преграда беше издигната на мястото, където е минавала стената.
Десетки хиляди души се събраха в германската столица за празника на свободата, подготвян в продължение на месеци, предадоха световните агенции.
Канцлерът Ангела Меркел и гостуващите й около 30 държавни и правителствени ръководители прекосиха Бранденбургската врата, символ на разделението на Берлин.
Кратки речи произнесоха британският премиер Гордън Браун, френският президент Никола Саркози, руският му колега Дмитрий Медведев и държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън от името на президента на САЩ Барак Обама.
Самият той се включи в празника с видеообръщение към събралите се пред Бранденбургската врата и призова 9 ноември 1989 г. да не се забравя никога.
Гордън Браун заяви, че случилото се преди 20 години трябва да бъде
пример за преодоляването на "невъзможни" предизвикателства
като климатичните промени и разпространяването на ядреното оръжие.
На тържествен прием в двореца "Белвю" по-рано вечерта германският президент Хорст Кьолер благодари "на всички приятели и партньори, които донесоха на германците обединение в свобода".
"Падането на Берлинската стена отбеляза повратен момент в посока към свобода и демокрация. Тя беше градеж на страха.
На 9 ноември преди 20 години тя стана място на радост.
Промяната преобрази лицето на континента ни и живота на милиони европейци", заяви по повод 20-годишнината от падането на стената президентът на Германия Хорст Кьолер.
Той отбеляза, че за това са способствали много фактори, включително "осъзнаването на съветското ръководство на необходимостта от промяна".
Руският премиер Владимир Путин посочи в Москва, че разрушаването на Берлинската стена е позволило на германския народ да
"тегли черта на едно болезнено минало"
и подчерта, че след разпадането на Съветския съюз Русия е трябвало да започне "почти от нулата, при много трудни условия, да построи пазарна икономика, да учреди съвременни правови институции".
Началото на днешните празненства бе поставено с литургия в Гетсиманската черква - сборно място на опозиционни активисти през 1989 г.
Стотици посетители от целия свят запалиха свещи и ги сложиха в пясъчни сандъчета на Бернауер щрасе близо до един от малкото останали късове от стената. Ученици положиха там червени и жълти цветя под звуците на духова музика.
По-рано през деня германският канцлер Ангела Меркел, Михаил Горбачов и бившият полски президент Лех Валенса преминаха днес през моста на "Борнхолмер щрасе", първия контролно-пропускателен пункт на Берлинската стена, отворен преди 20 години.
Под студения ноемврийски дъжд Меркел благодари на последния съветски държавен глава, че е направил промяната възможна. Горбачов изтъкна, че главните герои за обединението на Германия са германците и руснаците, които са понесли огромни загуби във Втората световна война, но въпреки това са намерили в себе си сили за помирение.
Той обаче изрази съжаление, че
в Европа днес все още съществуват разделителни линии.
В този дух, но в глобален аспект, беше и изявлението на новия генерален директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова.
Това събитие е от огромно историческо значение, но то не трябва да ни кара да забравяме, че по света продължават да съществуват други разделения, казва Бокова и посочва като пример стените, продължаващи да се издигат между двете Кореи, между Израел и палестинските територии, между кипърските гърци и турци, между САЩ и Мексико и на самия праг на Европа, в испанската територия Сеута и Мелиля в Мароко.
"Днес живеем в глобализиран свят, но твърде много стени остават неразрушени. Мисията на ЮНЕСКО е да им сложи край, където и да се намират и каквато и форма да приемат", се казва в изявлението на Бокова.
Най-важното нещо в преодоляването на бариерите е дали държавите са готови и дали желаят да предоставят компетенции на многостранни организации, независимо от цената, коментира днес канцлерът Ангела Меркел и добави, че в този свят няма да има мир, ако политиците не работят за
нов световен ред и по-голямо многостранно сътрудничество.
Американският държавен секретар Хилари Клинтън поздрави германците по повод 20-годишнината от падането на Берлинската стена на среща с Меркел и призова "да обърнем поглед към предизвикателствата на 21 век - физическата стена падна, но има други, които трябва да преодолеем, и ще работим заедно за това".
По света
Годишнината от падането на стената беше отбелязана с голям музикален спектакъл на площад "Конкорд" в Париж.
Френският държавен секретар по европейските въпроси Пиер Льолуш подчерта, че Франция, която отначало е била резервирана към обединението на Германия, сега се присъединява към берлинските чествания без задни мисли.
В Рим отбелязаха годишнината с мултимедийно представление на Испанските стълби, една от най-известните туристически атракции в италианската столица. Къс от стената беше изложен под акомпанимента на песента на "Пинк флойд" The Wall.
Събитието беше организирано под мотото "По пътя към свободата".
В испанския град Валядолид също беше издигната символична стена по повод годишнината. Графити артисти, подобно и в другите градове, изрисуваха макета със символите на някогашния Източен блок.
В Хага пък отбелязаха юбилея шеговито-носталгично - с парад на трабанти.
В София символично беше разрушена инсталацията "Стената 20" на столичния площад "Княз Александър I". Около 400 души участваха в символичния акт. Сред тях бяха депутати от ГЕРБ, СДС и ДСБ, както и министърът на отбраната Николай Младенов.
Снощи, в навечерието на честванията, Михаил Горбачов получи наградата на "Ем Ти Ви Европа" (MTV.tv) "Освободи ума си". На церемонията присъстваха музикантът и политически активист сър Боб Гелдоф, оперният певец Пласидо Доминго и бившият германски външен министър Ханс-Дитрих Геншер.
Световната кампания на Ем Ти Ви "Освободи ума си" цели да популяризира хуманитарни проблеми и да насърчи свобода от всякакви видове нетолерантност и предразсъдъци.
Горбачов получи наградата като признание на приноса му към новия манталитет и демокрацията в Източния блок и за донасяне на промяна в Европа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!