Мд ди хора проникват в неизползвана сграда, донасят си маса, стол и легло и казват на полицията, че вече те са официалните обитатели - без разрешение от собственика и без никакво намерение да плащат наем.
В Холандия това се е случвало безброй пъти. Спазваната някога холандска традиция на самонастаняване (скуат, squatting от англ.) обаче стана незаконна миналата седмица.
Това е поредният стълб на либералните институции в страната - като законната проституция и кафенетата, в които открито се продава марихуана, - който бива забранен или ограничен.
Холандците стават все по-консервативни и преосмислят границите на своята прочута толерантност.
В Амстердам, който е епицентърът на движението, известно като "кракен" или "проникване", самонастанили се граждани планират демонстрации срещу новия закон, който прави начина им на живот наказуем с до една година затвор.
Разбира се, че ще се съпротивляваме: това е част от нещата, които правим, категорична е млада жена, представяща се само като Лило, която обитава незаконно такава близо до река Амстел.
Повечето самонастанили се отказват да дадат пълните си имена както по "философски причини", така и за да избегнат проблеми с полицията или имиграционните власти.
Според публикувано тази година проучване на Свободния университет в Амстердам
броят на самонастанилите в 750-хилядната холандска столица е 1500
Кметът на града Еберхард ван дер Лаан планира постепенно да опразни останалите незаконно обитавани 200 сгради.
До момента самонастаняването създава предимно граждански спорове между собственици и обитатели в квартала. От петък обаче те могат да твърдят, че пришълците нарушават закона.
"Това ще ни мотивира да предприемем съответните действия, докато преди нямаше да направим нищо."
Общински служители смятат обаче, че не се очакват мащабни акции по прогонване на самонастанилите се.
Амстердам и други холандски гладове продължават да са необичайно либерални дори по европейските стандарти, но постепенно и те се
отдалечават от типичното си отношение в стил "безплатно за всички"
Проституцията е законна, но стана по-регулирана и Амстердам затвори 1/3 от бордеите си. Броят на кафенетата, в които се продава марихуана, намалява заради нови ограничения те да бъдат отдалечени от училища.
Самонастаняването си спечели обществени симпатии след Втората световна война заради острия недостиг на жилища и гнева срещу спекулантите на пазара за недвижима собственост.
Върховният съд постанови през 1971 г., че влизането в неизползвана сграда не е правонарушение. Смяташе се, че е хуманно или поне прагматично да не се гонят бедни или бездомни хора, живеещи на място, която не се използва.
Тази гледна точка обаче се промени, тъй като холандците започнаха да стават все по-преуспяващи и да мислят повече за бизнес.
Някога в самонастаняването може би имаше някаква романтика, но тези хора сега имат деца и работа, нещата се промениха, отбелязва общинският съветник Франк ван Дален.
Според него повечето обитатели в днешно време са
имигранти от Източна и Южна Европа, търсещи евтино място, където да живеят
Ван Дален е член на пробизнес партията Народна партия за свобода и демокрация, която е убеден противник както на този феномен, така и на имиграцията.
Партията ще поведе следващото коалиционно правителство в Холандия, което ще встъпи в длъжност най-рано тази седмица.
Подкрепяна от атниислямската Партия на свободата на популиста Геерт Вилдерс, новата администрация може би още повече ще затегне ограниченията върху имиграцията, особено от мюсюлмански страни.
В сградата близо до река Амстел, където преди се е помещавала пожарникарска служба, настанилите се, предимно от чужди страни, не приемат представата, че просто искат да живеят като паразити.
Хората, които искат да отидат в чужд град, без да имат осигурено жилище - тези хора за мен са ценни, смели хора, смята полякът Марек Грикс, който кара такси почасово и живее на подобно място с дъщеря си.
Той казва, че този тип обитатели внасят положителен и творчески импулс в Амстердам.
Мъж от Източна Европа с дълги кичури сплъстена коса твърди, че практиката ще продължи дълго време след забраната. През шестте си години в Амстердам той е изкарал две години и половина на различни места.
"Мисля, че всичко ще се промени. Ще се превърне в обект по-скоро на политическа борба, а не на това дали да живееш безплатно", смята той.
В исторически план самонастаняването се оказа алтернатива
на основния начин на живот на холандците и добра почва за левите сили. То достигна своя връх на 30 април 1980 г., в деня, когато кралица Беатрикс бе коронясана.
Хиляди самонастанили се и техни симпатизанти се сблъскаха с органите на реда из цял Амстердам в опит да попречат на коронацията. Тяхното мото бе "Няма жилища, няма и коронация".
Икономическият бум от 90-те години бе съпроводен с увеличаване на строителството и бе знак за края на движението. Амстердам освобождава незаконно обитавани сгради с все по-ускорено темпо.
Собствениците на сгради са намерили също свой начин да се борят със самонастаняващите се. Те позволяват на хора да се заселят в сгради, които смятат да оставят неизползвани, срещу изключително нисък наем и железни гаранции да напуснат, когато бъдат помолени.
Въпреки това да се намери жилище на добра цена е голям проблем. Ван Дален казва, че градът сега планира да превърне неизползвани офис сгради в жилища, които да се дават срещу нисък наем.
Запитан дали самонастаняващите не са искали винаги точно това, той отговаря отрицателно: "Има съществена разлика между ниския наем и безплатното обитаване".
Холандия забрани популярното самонастаняване
Холандците стават все по-консервативни и преосмислят границите на своята прочута толерантност, коментира Тоби Стерлинг от Асошиейтед прес
4 октомври 2010, 16:23
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!