Ливанската шиитска партия "Хизбула" определи като "агресивно" и "несправедливо" решението на ЕС да впише въоръженото й крило в своя списък на терористичните организации, предаде Франс прес.
Шиитската партия също така смята, че това решение ще навлече "загуби и разочарования" на европейците.
"Хизбула" отхвърля категорично позицията на ЕС и вижда в нея
агресивно, несправедливо решение,
което не се основава на никакво оправдание и никакво доказателство, заяви партията в комюнике, публикувано късно снощи.
"Хизбула" смята, че "ЕС се е огънал под американско-ционисткия натиск и диктата на Белия дом, което е опасна тенденция".
Това решение е написано от американска ръка и с израелско мастило, а от Европа се е искало само да постави печата си, заявиха от "Хизбула".
От "Хизбула" смятат още, че "това решение не отговаря на интересите на народите от Европейския съюз".
"Ако страните от ЕС смятат, че поддавайки се на американския шантаж, си създават влияние в нашия арабско-мюсюлмански регион, ние им казваме: Вашингтон взе същото решение и пожъна само загуби и разочарования", добави партията.
Преди това телевизията на "Хизбула", "Ал Манар", обвини Великобритания, че стои начело на кампанията срещу нея.
Европейските министри на външните работи вчера решиха да впишат въоръженото крило на "Хизбула" в списъка на терористичните организации, като увериха, че желаят
да продължат диалога с политическите й лидери, което ще се окаже сложно,
припомня Франс прес.
Сирийската опозиция приветства решението на ЕС да включи военното крило на "Хизбула" в списъка на терористичните организации, призовавайки висшите представители на движението
да бъдат изправени на съд заради ролята им в Сирия,
предаде Франс прес.
В комюнике опозиционната коалиция отбелязва, че тази инициатива е стъпка в правилната посока и подчертава, че е необходимо страните от ЕС да вземат мерки да се спре намесата на въоръженото крило на движението в Сирия.
"Страните по света трябва да вземат предпазни мерки срещу водачи, членове и привърженици на "Хизбула", участвали в проливането на сирийска кръв след безсрамната и военна намеса на страната на режима във войната срещу стремежа на сирийския народ към свобода и достойнство", се казва в съобщението.
Участието на елитни бойци на "Хизбула" в сирийската война позволи на режима в Дамаск да превземе в началото на юни стратегическия град Кусейр, близо до ливанската граница, след като беше в ръцете на бунтовните в продължение на година.
ЕС най-сетне включи в черния си списък като терористична организация военното крило на "Хизбула" - шиитското военизирано движение, превърнало се в суперсила в Близкия изток, посочва британският вестник "Файненшъл таймс".
При дългите си и конфликтни отношения с ливанската групировка - резултат от Ислямската революция в Иран през 1979 г. и израелската инвазия в Ливан през 1982 г. - нито европейците, нито САЩ успяха да разберат какво точно представлява организацията, самопровъзгласила се за "Партия на Бога".
Обичайните дефиниции за "Хизбула" определено плачат да бъдат преразгледани. Дълго време тя беше нещо повече от "недържавен фактор", а вече не е просто държава в държавата.
Преоценка на реалността показва, че
властта й сега доста надхвърля тази на ливанската държава,
на която групировката помогна да се превърне в институционална пустош.
"Хизбула" не само има военна и политическа власт, финансова мощ и социални дейности - от здравеопазването и образованието до пенсиите и жилищната политика - напълно независими от ливанската държава.
Тя стратегически разви пипала, стегнали в здрава хватка лостовете на държавата, и се превърна в държава над държавата, отбелязва вестникът. Това стана кристално ясно, след като "Хизбула" изпрати свои бойци, за да се излезе от застоя в гражданската война в съседна Сирия - от името на режима на Башар Асад, но на разпореждане на Иран и върховния ирански водач Али Хаменей.
Въпреки словесните гимнастики на лидера на движението Хасан Насралла, оправдаващ интервенцията в Сирия, аурата на "Хизбула" избледнява.
Имиджът на съпротивително движение, излъскан от способността му да се изправи срещу Израел, е накърнен от неговия съюз с клана Асад и следването на повелите на теократите в Техеран, подчертава "Файненшъл таймс".
Докато политическият му капитал се топи, влиянието му обаче расте
В Ливан няма правителство ("Хизбула" го свали през март). Мандатът на парламента изтече и сега той продължава да функционира въз основа на съмнително законна временна основа - съдът, който решава в такива случаи, беше лишен от кворум след оттегляне на "Хизбула".
Групировката има стратегия по отношение на ливанските институции: да ги попълва със свои хора, да ги държи празни или да ги прави неработещи, посочва вестникът.
Иран също разкритикува решението на ЕС, предаде АФП, като се позова на ирански вестници. Според Техеран това решение отговаря на интересите на Израел.
Иранският министър на външните работи Али Акбар Салехи разкритикува ЕС, че е взел "погрешно решение във връзка с "Хизбула", насочено срещу ливанския народ и шиитското движение, което защитава страната си от ционистките агресии". Дипломат номер едно на Иран смята, че това погрешно решение се дължи на липсата на правилна европейска преценка за кризата в Близкия изток.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!