Продължителният предизборен период, политическата несигурност и растящата заплаха за излизане на Гърция от еврозоната са смъртоносният удар върху икономиката на една страна, която от пет години насам е подложена на изпитание от дълбоката рецесия.
Разрухата е очевадна, а държавата изнемогва при изплащане на заплати и пенсии,
пише в. "Катимерини".
Не върви бизнесът на гръцките фирми с външни контрагенти, след като застрахователите решиха да не обслужват сделки с Гърция.
Приходите в хазната са се сринали и се очаква тази ситуация да продължи поне до края на юни.
Пред пълен срив е и енергийният пазар, след като две енергийни компании затвориха врати заради неизплатени дългове, което доведе много други компании до прага на фалита.
Все по-голям спад бележи и туризмът тази година, а оценките на туроператорите са изключително мрачни.
Резервациите в Гърция са спаднали до 50%
След изборите на 6 май инвеститори масово напускат страната, строителството е замряло, рекорд бележат затворените предприятия, на крачка от краха са и държавните болници, а все по-непосилно е за осигурителните фондове да плащат пенсии и това ще проличи още от началото на юли, алармира още в. "Катимерини".
Гръцки компании търсят изход от затруднената ситуация, в която се намират, премествайки се в България, посочва в. "Катимерини".
Въпреки че тенденцията се наблюдаваше и преди гръцката криза, в последните месеци интересът е нараснал многократно и гръцките компании в България вече са шест хиляди, посочва изданието.
Първите фирми, които преместиха централите си в България през 2006 г., бяха големи строителни и текстилни компании, обяснява адвокатът Александрос Адамидис, който има офис в София.
Стимулът за преместването тогава е било увеличаването на печалбите,
а не икономическото оцеляване. По думите му в момента гръцки строителни компании движат най-големите обекти в България.
През 2008 г. в списъка с гръцките фирми вече влизат компании, които работят в сферата на услугите, електронната търговия и производството.
От януари тази година тенденцията към преместване в България се е засилила още повече и интерес проявяват дори компании, които се занимават с кинопродукции.
Гръцкият адвокат казва, че в последните шест месеца получава по десет запитвания на ден от гръцки фирми, които искат да избягат от Гърция заради бюрокрацията и данъчната несигурност.
Той дава пример с бизнесмен от град Козани, който обмисля да продава продукцията си с български етикети през София, тъй като заради лошия имидж на Гърция е загубил клиенти в чужбина, посочва "Катимерини".
Нараснаха тревогите, че Италия може да е следващата жертва
на финансовата инфекция в Европа и това накара нервни инвеститори да продават италиански акции и облигации и потопи еуфорията от сделката през уикенда за спасяване на испанските банки, пише на първа страница "Ню Йорк таймс".
Вестникът се позовава на италиански служители, които изразили безпокойство, че 100-те милиарда евро, които Европа обеща на испанските банки може да не спрат разрастването на проблемите.
Главният борсов индекс на Италия беше в най-ниска позиция вчера, когато американските акции също потънаха, а инвеститорите отново прибегнаха до сигурните американски и германски държавни облигации.
Дори италианският премиер Марио Монти, европейски технократ, който встъпи в длъжност, след като еврокризата свали от власт Силвио Берлускони през ноември, започна да признава опасностите пред икономиката на страната си, пише изданието.
Основното опасение е, че Италия не може да излезе достатъчно бързо от рецесията, за да изплати огромния си държавен дълг. Сред другите опасения са фактът, че Италия, която е третата по големина икономика в еврозоната след Германия и Франция, ще трябва да се нагърби с голяма част от спасителните средства в момент, когато се бори със собствената си икономическа криза.
Тъй като Италия няма достатъчно голям икономически растеж, правителството вероятно ще трябва
да заеме пари от капиталовите пазари при високи лихви
и това ще утежни вече големия дълг.
Вестникът цитира Монти, според когото има трайна опасност от "заразяване". Ето защо заздравянето на еврозоната е от общ интерес, каза Монти на икономическа конференция близо до Венеция през уикенда.
Експерти и бизнесмени заявиха на същата конференция, че заразата несъмнено ще обхване и Италия и това е доказателство, че европейските механизми за спиране на кризата не работят.
Малцина се съмняват в компетентността на Монти, бивш европейски комисар. Само за първите шест седмици като премиер той въведе толкова икономически мерки, колкото Италия е приела за десетилетие.
Правителството на Монти обаче е обременено с наследство на политическо нежелание за болезнени реформи, в резултат на което вниманието на пазарите изглежда ще се насочи към Италия.
Според анализатори е само въпрос на време Италия също да потърси помощ, пише "Ню Йорк таймс".
Още финансови и икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!