Гърция избегна обявяването на банкрут, след като финансовите министри от еврозоната постигнаха съгласие на страната да бъде отпуснат допълнителен заем в размер на 130 млрд. евро.
Съглашението стана възможно след
дълги дебати по време на срещата в Брюксел, продължили цели 12 часа
Постигната бе договореност с частните кредитори на Атина дългът на страната да бъде редуциран с 53,5% - с 3,5% повече спрямо предишната договорка.
Чрез преструктуриране на дълга на практика се отписват общо 107 млрд. евро от общата сума на задълженията на Гърция към частни кредитори, изчислена на 230 млрд. евро.
Притежаваните от частни банки и инвестиционни фондове облигации ще бъдат заменени с нови дългови инструменти с по-голям срок на падеж и с по-ниска лихва.
Новата лихва върху гръцките дългови книжа първоначално ще бъде 2% и постепенно ще бъде увеличена до 4,3%.
По този начин към 2020 г. гръцкият дълг ще се намали до 120,5%
от брутния вътрешен продукт на страната (БВП) - с 0,5% над нивото, договорено по-рано между гръцкото правителство и ЕС и Международния валутен фонд (МВФ).
Това означава, че е запълнена липсата на 5,5 млрд. евро за намаляване на сегашното ниво на гръцкия дълг от 129% от БВП.
Налице са основните параметри на постигнатото съглашение, съобщи неназован източник от ЕС.
В преговорите Гърция бе представлявана от премиера Лукас Пападимос - бивш №2 в Европейската централна банка.
Гърция обаче трябва да изпълни няколко допълнителни условия
до края на февруари, за да си гарантира получаването на новия спасителен заем на стойност 130 млрд. евро.
"Договорката, която бе постигната между финансовите министри от ЕС, е обвързана с изпълняването на някои допълнителни условия. Така Гърция ще гарантира пред частните кредитори, че ще изпълни параметрите на съглашението и едновременно с това страната ще си гарантира получаването на заема", заяви председателят на Еврозоната Жан-Клод Юнкер.
"Това ще стане, като се въведе ново положение в гръцката конституция, гарантиращо обслужване на плащанията по дълга към партньорите на Гърция в еврозоната.
Освен това механизмът на наблюдение на Гърция от страна на ЕС и МВФ ще бъде затегнат, като ще бъде увеличен броят на наблюдаващите финансови експерти от ЕС и МВФ в Атина.
За излизане от кризата, ще са нужни и допълнителни усилия от страна на гръцкото общество", каза още Юнкер.
Премиерът на Гърция Лукас Пападимос определи като "историческо" постигнатото споразумение за кредитиране на страната.
Днешният ден е с историческо значение за гръцката икономика,
посочи Пападимос на пресконференция в Брюксел.
Той подчерта, че трябва незабавно да се пристъпи към реализирането на програмата, която предвижда по-нататъшното кредитиране на страната и опростяването на нейния дълг.
Трябва да се направи още много, за да бъдат завършени изискваните действия за сключването на кредитното споразумение, което се очаква да стане в началото на март, уточни гръцкият премиер.
Гърция ще получи втори спасителен заем, стана ясно след инфарктно заседание на еврозоната, коментират гръцките вестници.
За пазарлъци на заседанието на Еврогрупата пише в. "Та неа".
Изданието отбелязва, че
фитилът е бил подпален от доклад на тройката инспектори
на Европейския съюз и Международния валутен фонд за стабилността на гръцкия дълг. В текста се посочва, че заради икономическия спад - резултат от новите рестриктивни мерки, в замяна на които Гърция получава финансовата помощ, до 2020 г. ще бъдат необходими още между 50 и 100 млрд. евро, за да може икономиката на страната да влезе в релси.
Изданието цитира управляващия директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард, според която за да бъде постигната целта - намаляване на гръцкия дълг до 120% от брутния вътрешен продукт до 2020 г., ще са необходими още средства.
За среднощен трилър с пазарлъци пише от първата си страница и в. "Етнос", според който основен проблем е било намирането на допълнителни средства, които да направят постижима целта за намаляване на дълга.
Страните членки са се съгласили да намалят значително лихвите по кредитите, получени от Гърция, в рамките на първия спасителен пакет, което ще донесе на Гърция ползи в размер на 6 млрд. евро. С още 7 млрд. евро ще бъде намален дългът посредством участието на централните банки в страните членки, пише вестникът.
Ще има задушаващ надзор на изпълнението на поетите от Гърция ангажименти
за реформи, пише в. "Елефтерос типос". Изданието посочва, че тройката инспектори от Европейския съюз, Европейската централна банка и Международния валутен фонд може да се установи за постоянно в Атина.
Създава се и сметка, която да обслужва задълженията по дълга, отбелязва вестникът.
Под заглавие "130 милиарда евро с вериги" вестник "Димократия" пише, че в четвъртък през нощта в Атина ще бъде гласуван закон за прилагането на всички искани от кредиторите мерки.
На 12 февруари гръцкият парламент прие серия от рестриктивни мерки, искани от кредиторите в замяна нова финансова помощ.
Гласуването премина с напрежение както във, така и извън сградата на парламента. По улиците на Атина имаше масови демонстрации, преминали в безредици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!