В католическа Полша смятат аборта за грях, все повече жени рискуват живота си, абортирайки нелегално. Сега дори се говори за пълна забрана на абортите. 

"Затягането на закона ще доведе до още повече човешки трагедии. От личен опит знам на какво са готови жените в такава ситуация. Спомням си как обмислях дали да не си бия сама някаква инжекция.Беше ужасно. Трудно ми е да го обясня, но знам, че бях готова да рискувам живота си. Просто тогава не можех да си позволя да имам дете".

Това споделя Каролина, сега тя е майка на момиченце и ѝ се радва всеки ден, но полякинята вече има един аборт зад гърба си в страната, където отдавна упражняват натиск върху жените, които се подлагат на това.

В онези години Каролина се чувствала твърде млада, а връзката ѝ с бащата на детето нямала бъдеще

Подобни мотиви обаче не са достатъчни за легален аборт в Полша. Затова Каролина потърсила помощ в интернет. Но жената, при която си уговорила час в една клиника, се оказала отявлена противничка на абортите.

"Каза ми, че няма да разреши аборта. Най-ужасно беше в чакалнята, където седяха жени в напреднала бременност и майки с новородените си деца. Жената ме принуди да погледна всяко бебе, караше ме да галя малките ръчички. И пред всички тези жени ме попита: Нима искаш да убиеш едно такова малко бебенце?", спомня си Каролина.

Много лекари в Полша отказват да извършват аборти. Сред тези, които го правят, е гинекологът Ромуалд Дебски.

Всяка седмица най-малко три жени го посещават в клиника във Варшава. Срещата им с него е последната им надежда за легален аборт. Други търсят решение на проблема си директно в чужбина. 

"Легалният аборт в Германия е често пъти по-евтин, отколкото нелегалния в Полша. От години се опитвам да помагам, но изнемогвам - при мен идват жени от цялата страна, а аз просто не мога да се погрижа за всички.

Лекарите в Полша, които правят легални аборти, никога няма да се съгласят да извършат нелегален. Наясно съм, че моите действия се наблюдават постоянно", разказва д-р Дебски.

Който не намери легален начин да извърши аборт, търси помощ в "подземния свят"

Това е направила и Каролина навремето.

"Впоследствие осъзнах, че всичко е било много дилетантско. Не съм чувала за друг случай, който да е бил по-травмиращ от моя. Спомням се, че по време на аборта трябваше да държа някакви инструменти. Спомням си и една малка кофа. Беше ужасно", разказва полякинята.

Закачалката за дрехи се е превърнала в символ на нелегални аборти като този, на който се е подложила Каролина. По-рано именно закачалката е била инструментът на дилетантите.

Какво е мнението на противниците на абортите

"Ние просто искаме жените да осъзнаят какво представлява абортът. Това е убийство. Убийство на жив човек. Абортът не е някаква козметична операция - той е насочен срещу жив човек, който го усеща. И решението да убиеш този човек не е някаква игра", категорична е Ана Килян, противничка на абортите.

Каролина е наясно с това. Не само защото вече е майка. Тя обаче знае, че когато една жена е решила да направи аборт, дори строгите закони са безсилни.

Сега тя пожелава за дъщеря си най-вече едно: щастлив живот, в който да е свободна да взима сама решенията си.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Украински дрон е свален при опит да достигне Москва

Свят Преди 4 часа

Това съобщи в канала си в месинджъра Мах кметът на града Сергей Собянин

.

Мицкоски: Реконструкция на правителството веднага след местните избори

Свят Преди 4 часа

Според него, тези избори няма да бъдат вратата за Демократичния съюз за интеграция на Али Ахмети към правителството

Джокович: Сърбия е на ръба на гражданска война

Джокович: Сърбия е на ръба на гражданска война

Свят Преди 8 часа

Тенисистът каза, че общата атмосфера в страната е превърнала спорта във второстепенна грижа за много от гражданите

Историята като бойно поле: Как миналото преследва Украйна днес

Историята като бойно поле: Как миналото преследва Украйна днес

Свят Преди 8 часа

Историята често е била в лоши ръце за Украйна – ето някои паралели и капани

Изслушват Мария Филипова за зам.-омбудсман на 2 септември

Изслушват Мария Филипова за зам.-омбудсман на 2 септември

България Преди 9 часа

На 18 август омбудсманът Велислава Делчева внесе в Народното събрание кандидатурата на Мария Филипова за заместник-омбудсман

Първата дама на Турция призова Мелания Тръмп да покаже съчувствие и към децата в Газа

Първата дама на Турция призова Мелания Тръмп да покаже съчувствие и към децата в Газа

Свят Преди 9 часа

Емине Ердоган посочва, че заглушеният смях на децата не е нещо, което се случва само в Украйна

Зеленски: Украйна никога няма да подари земята си на руските окупатори

Зеленски: Украйна никога няма да подари земята си на руските окупатори

Свят Преди 9 часа

Денят на държавното знаме е официално въведен на 23 август 2004 г.

Разкриха причината за смъртта на Лони Андерсън

Разкриха причината за смъртта на Лони Андерсън

Свят Преди 10 часа

Обичаната актриса е загубила живота си вследствие на изключително рядка и агресивна форма на рак – метастатичен лейомиосарком на матката

Голям пожар в Сливен, пет екипа се борят с огъня (СНИМКИ)

Голям пожар в Сливен, пет екипа се борят с огъня (СНИМКИ)

България Преди 11 часа

В гасителните дейности активно се включват и доброволци

Трагедия в Китай: Мост се срути, 12 работници загинаха, издирват четирима

Трагедия в Китай: Мост се срути, 12 работници загинаха, издирват четирима

Свят Преди 11 часа

Шестнадесет работници са били на съоръжението в северозападна китайска провинция Цинхай, когато стоманено въже се е скъсало

От Санторини до Корфу - почивката в Гърция може би вече никога няма да е същата

От Санторини до Корфу - почивката в Гърция може би вече никога няма да е същата

Свят Преди 11 часа

Туризмът отдавна е един от икономическите стълбове на Гърция, като само през 2024 г. е донесъл 21,7 милиарда евро за икономиката

Задържаха мъж за палежи на автомобили в Бургас

Задържаха мъж за палежи на автомобили в Бургас

Свят Преди 12 часа

Причините за палежите се изясняват

Снимките на "Емили в Париж" спряха след смърт на снимачната площадка във Венеция

Снимките на "Емили в Париж" спряха след смърт на снимачната площадка във Венеция

Свят Преди 12 часа

Помощник-режисьор е починал по време на заснемането на една от последните сцени

,

Уволниха шефа на Агенцията за военно разузнаване на САЩ

Свят Преди 13 часа

Това съобщи вицепредседателят на сенатска комисия

Снимката е илюстративна

12-годишно дете пострада от токов удар на детска площадка във Варна

България Преди 13 часа

Родителите на момчето твърдят, че инцидентът е станал на детската площадка пред блока, в който живеят

Русия и Украйна си размениха удари с дронове и тази нощ

Русия и Украйна си размениха удари с дронове и тази нощ

Свят Преди 13 часа

Тринадесет безпилотни летателни апарата са поразили седем места в Донецка, Днепропетровска и Сумска област