В секи следобед в петък в слабо осветена работилница на пресечката на "Леополдщрасе" и "Олимпиащрасе" в Инсбрук, Австрия, малка група занаятчии се събират, за да проведат доста странна церемония.
Тържествено произнасят молитва с тих тон. Те обаче не се намират в олтар. Те благославят гладко полираните от тях камбани, които ще потеглят към различни точки на света, разказва BBC (Би Би Си).
Мястото е световноизвестната Леярна за камбани "Грасмайър", които звучат в над 100 страни по целия свят от всички континенти и за 8 религии. Тези произведения на изкуството в момента озвучават синагоги, катедрали, храмове и джамии.
Макар в Европа този бизнес да замира, в света процъфтява.
Инсбрук е градът на камбаните, столицата на австрийската провинция Тирол. Курортът е разположен в долината на река Ин, която го разделя на две части. Градът е на около 1300 км от София.
Леярната съществува над 400 години
и е ръководена от едно и също семейство - днес нейният стопанин е Питър Грасмайър.
Inside the original Bell Foundry Since 1599. #Grassmayr #Innsbruck Hope I don't drop a Clanger! pic.twitter.com/yFhgzE13Rd
— Bernie Aird (@airdwaves) 10 юни 2016 г.
Камбаните се правят при 1150 градуса температура.
"Всяка камбана има история", казва Грасмайер: "Всяка е живо същество с различна личност и звук".
Отвън има и "гробище" за пенсионираните камбани.
"Можем да правим неща, които другите просто не могат да направят.
Най-новото произведение ще е рекордната 25-тонна камбана, направена за Катедралата в Букурещ, Румъния, сграда, която след завършването си през следващата година ще бъде най-голямата православна църква в света. Вътре в нея ще има звънец, който ще е толкова голям и мощен, колкото еквивалента на четири динозавъра Тиранозавър Рекс. Звукът ще е толкова ясен, че ще се чува от повече от един милион души в южната част на града", посочва наследникът фамилията, основала тази леярна.
Tunnelling bell cast by #Grassmayr bell foundry / Glockengießerei #Innsbruck #Tirol #Austria pic.twitter.com/EWWkApjP
— Johann Schneider (@joehanncsad2717) 23 януари 2013 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!