Холандия все още не иска да ратифицира споразумението за стабилизиране и асоцииране (ССА) със Сърбия, като сега поставя като условие ареста на Горан Хаджич, пише белградският в. "Данас".
52-годишният Хаджич, бивш президент на самообявилата се сръбска република Крайна, която се простираше на около една трета от територията на Хърватия по време на войната от 1991 до 1995 г., е обвинен във военни престъпления и престъпления срещу човечеството.
Той изчезна от дома си малко след публикуването на обвинителния акт срещу него през юли 2004 г. и не се предава, въпреки призивите на сръбското правителство.
Хаджич трябва да отговоря на
14 обвинения за военни престъпления и престъпления срещу човечеството
за ролята си в избиването на стотици цивилни хървати и депортирането на десетки хиляди хървати и други несърби от сръбските войски по време на войната в Хърватия.
В обвинителния акт срещу него се споменава конкретно отговорността му за клането в болницата във Вуковар, по време на което бяха убити 250 хървати и други несърби.
Вчера комисията за външни работи на холандския парламент отхвърли инициативата на опозиционната партия "Християндемократически призив" ратификацията на споразумението да се постави на дневен ред в парламента, след като Сърбия арестува издирвания от Международния трибунал в Хага Ратко Младич.
Инициативата бе подкрепена само от партия "Зелени леви".
Досега Холандия поставяше като условие за европейския път на Сърбия "пълното сътрудничество" на Белград с трибунала, а като
главен елемент на това сътрудничество посочваше ареста на Младич,
припомня "Данас".
Според директора на сръбския Център за нова политика Владимир Тодорович ратификацията на ССА е "по-ниска степен" на процеса на евроинтеграция от кандидатурата за членство в ЕС, но инерцията, която Холандия е създала с лошата си представа за Сърбия, най-вече заради клането в Сребреница, продължава.
По негово мнение
отказът да ратифицира ССА е "последна конвулсия"
на холандската съпротива. Той добавя, че повечето холандски партии са и против разширяването на ЕС и миграцията.
Вестник "Политика" отбелязва, че три години след подписването на Споразумението за стабилизиране и асоцииране то е ратифицирано от 18 страни, а девет членки на ЕС още не са направили това. Холандия е отложила ратификацията за 30 юни, когато ще бъде представен и обсъден официалният доклад на главния прокурор на трибунала Серж Брамерц за сътрудничеството на Сърбия.
Сръбският вицепремиер за евроинтеграция Божидар Джелич изрази надежда, че холандското правителство ще препоръча на парламента да разгледа колкото може по-скоро ратификацията на споразумението.
Всеки друг сценарий ще представлява негативно послание за Сърбия и сръбския народ,
каза Джелич.
Президентът Борис Тадич оцени, че не трябва да се драматизира отказът на холандския парламент да ратифицира споразумението и решението му да изчака официалното становище на правителството, като изтъкна, че тази вест не е обезкуражителна и целта е достижима.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!