Британският в. "Телеграф" публикува материал за последиците от миграцията на българи и румънци в Германия, като прави съпоставки на създалата се там ситуация с положението, от което Великобритания се опасява след отпадането на ограниченията за българи и румънци на трудовия пазар от догодина.
В статията, озаглавена "Миграцията на българи и румънци в Германия: "Идват, за да търсят по-добър живот, но някой трябва да плати за това", изданието помества мнения, според които повечето германци не обвиняват новодошлите, а Европейския съюз.
Кметът на германския град Дуисбург даде повод за размишления в цялата страна, като обяви, че градът му не може да се справи с наплива на румънски и български мигранти, посочва "Телеграф".
Изданието публикува данни, според които след присъединяването на Румъния и България към ЕС през 2007 г. в германските градове
миграцията от двете страни се е увеличила шест пъти
В момента в Германия живеят около 249 хил. мигранти от Румъния и България, два пъти повече от официалния им брой в Обединеното кралство, посочва още вестникът, добавяйки, че по ситуацията, пред която е изправена германският канцлер Ангела Меркел, може да се предвкуси какво би могло да се случи във Великобритания.
В момента във Великобритания живеят официално 93 хил. румънци и 42 хил. българи, които имат право на помощи за жилище и гледане на дете и данъчни облекчения, посочва изданието.
"Телеграф" пише, че ситуацията е довела до "словесна война" между Брюксел, който настоява, че правилата на ЕС трябва да се спазват, и Великобритания и Германия, "които са дълбоко загрижени за въздействието от неограничената миграция от двете бедни държави".
Вестникът дава думата на местни жители в град Дуисбург, включително етнически турци от местната гастарбайтерска общност, за които се посочва, че са били поканени през 60-те години на XX в., за да работят в стоманодобивни и въгледобивни предприятия.
По думите на Тургут Езджан, представител на турската общност в Дуисбург,
напливът на мигранти е нежелан
Връщам се в Турция, казва той, описвайки картина на влошените условия за живот в града в резултат на миграцията.Брюксел и Берлин са заврели главите си в пясъка, казва Лейля Озмал, дъщеря на турски гастарбайтери.
"Ние сме един от малкото градове, изправени пред тежестта на проблема. Те имат пълното право да бъдат тук, но ние трябва да можем да платим за това".
Пенсионираният учител Кристиан Айхблат казва, че ако мигрантите идват единствено, за да се възползват от социалните помощи, това не е добре.
"Но мога да ги разбера, че искат да избягат от беднотията. Същинският проблем е, че Германия и ЕС не са направили достатъчно, за да превърнат собствените си държави в хубаво място за живеене", добавя той.
Социалният работник Ролф Карлинг
обвинява ЕС, че няма никаква представа какво прави
Те искаха Румъния и България да бъдат част от ЕС, защото се страхуваха, че Русия може да ги сграбчи с ноктите си, но така и не го обмислиха добре, посочва той, като изказва опасения, че ситуацията ще се влоши още повече.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!