Г ерманският парламент узакони еднополовите бракове, няколко дни след като канцлерът Ангела Меркел заяви, че ще разреши на консерваторите да гласуват по свое мнение, а не да следват партийната политика.
След днешния вот германският правен кодекс вече ще гласи, че „бракът е встъпване до живот от двама души от различен или еднакъв пол“. Изменението осигурява на еднополовите двойки пълни брачни права, включително и правото да осиновяват деца. Досега хомосексуалните двойки в Германия имаха право само на т. нар. регистрирано партньорство.
За първи път: Брак между трима мъже
Активисти: Прайдът излиза скъпо заради хомофобията
Долната камара на германския парламент прие проектозакона с 393 гласа „за“ и 226 „против“. Горната камара вече е одобрила мярката и се очаква тя да влезе в сила преди края на годината.
До този момент стъпките към легализирането на гей-браковете бяха възпрепятствани от категоричната позиция против на управляващата партия Християндемократически съюз на канцлера Ангела Меркел.
Самата Меркел обаче смекчи тона си и миналата седмица заяви, че всеки от депутатите на ХДС може да гласува по собствена съвест.
В интервю за германско женско списание, канцлерът разкри, че дългогодишната й позиция се е променила след разчустваща среща с двойка лесбийки, които се грижели за 8 осиновени деца.
Внесеният законопроект предвижда пълни брачни права, включително за осиновяване, на еднополови двойки, които към момент имат право на т.нар. регистрирано партньорство.
До момента е категорична подкрепата на Социалдемократическата партия, Зелените и Левите. Против са партията на Меркел и крайнодясната "Алтернатива за Германия".
СДП е коалиционен партньор на ХДС в правителството. Социалдемократите са изтъквали узаконяването на гей браковете като едно от евентуалните си изисквания към християндемократите при преговори за нова коалиция след парламентарните избори тази есен.
Към момента 22 от 28 страни в ЕС и общо 28 от 50 в Европа признават някаква форма на еднополов граждански съюз. България е една от страните, в които такива партньорства нямат никакъв законов статут.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!