Германия за момента остава против присъединяването на Румъния и на България в Шенгенското пространство за свободно движение, съобщи германският вътрешен министър Томас де Мезиер.
"Двете правителства положиха много усилия, за да изпълнят техническите условия (за присъединяването) в Шенген. Това заслужава поздравление", заяви Томас де Мезиер на неформална среща на министрите на вътрешните работи и на правосъдието от ЕС.
"Същевременно има пропуски и критики относно съдебната система и корупцията" в тези страни, допълни той.
Според него е важно да се обвържат техническите аспекти с политическите въпроси, особено тези, които се отнасят до състоянието на съдебната система и корупцията.
След това ще трябва да вземем общо решение, допълни министърът в замъка Гьодьольо край Будапеща.
Той повтори позицията на Германия и на Франция, които определиха като "преждевременно", присъединяването на България и на Румъния в Шенгенското пространство, наброяващо 25 страни.
Така шансовете на Букурещ и София да се присъединят през март 2011 г. се стопиха, тъй като сдържаността на Франция и на Германия на практика имаше силата на вето.
Унгария, която пое ротационното председателство на ЕС, подкрепя присъединяването на двете страни, ако отговорят на техническите условия. Вчера унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер заяви, че Румъния изпреварва южната си съседка. 400 млн. души в рамките на Шенген могат да пътуват без да се съобразяват с границите от Гърция до Финландия и от Португалия до Полша.
Румъния и България се присъединиха към ЕС през 2007 г., три години след като това направиха мнозинството страни от бившия комунистически блок.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!