Г ермания отбелязва днес трагична дата - 70-ата годишнина от началото на масираните бомбардировки на Дрезден в края на Втората световна война, при които градът на Елба на практика е изравнен със земята. Предвидени са редица възпоменателни прояви, в които участва и президентът Йоахим Гаук.
В емблематичната църква Фрауенкирхе, която е разрушена при бомбардировките и впоследствие възстановена, ще се състои богослужение в памет на загиналите. На церемонията в храма британската кралица Елизабет Втора ще бъде представлявана от принц Едуард, херцога на Кент.
Вечерта десетки хиляди жители на Дрезден ще се хванат на ръце в "жива верига". За реда в източния германски град се грижат около 200 полицаи - значително по-малко от предишни години. Причина за това е фактът, че за днес в Дрезден не са предвидени станалите традиционни в последно време демонстрации на крайнодесни активисти.
Столицата на Саксония е бомбардирана от военновъздушните сили на Великобритания и САЩ от 13 до 15 февруари 1945 г. Точни данни за жертвите все още няма -
седем десетилетия след трагичните събития. Според някои оценки са били убити около 25 хиляди души. Някои историци обаче допускат възможността за стотици хиляди жертви, въпреки че това се приема за спорно.
Отношението в Германия към бомбардировките на Дрезден е нееднозначно. От една страна, те са разглеждани през призмата на престъпленията и агресията на управляващия нацистки режим, пряка последица от които е пълното опустошаване на Германия в края на Втората световна война. От друга, обаче, остава актуален въпросът необходимо ли е било от стратегическа гледна точка масираното бомбардиране на град, където почти не е имало военни обекти, три месеца преди
капитулацията на страната.
За Дрезден това е решителен момент, каза Матиас Рог, директор на Германския военноисторически музей в града. "Това е мигът, спрямо който се измерва всичко. Той подхранва мита, че Дрезден е невинната жертва на безсмислена война и скрива факта, че е център на нацизма и значимо средище за производството на оръжие", посочи Рог пред Ройтерс.
"И макар бомбардировките над Дрезден да са нещо ужасно, ако нямаше 1 септември 1939 г., ако нямаше Варшава, Ротердам, Ковънтри и Лондон, нямаше да има и Дрезден", каза Рог, визирайки датата на нацисткото нахлуване в Полша, както и поредица чуждестранни градове, бомбардирани от силите на Хитлер.
Дрезден бил известен като "Флоренция на Елба" заради своите културни забележителности, включително операта "Земпер" и куполовидната църква Фрауенкирхе - оставена символично в руини, до възстановяването й след Обединението на Германия.
Но според историци в града е имало и легитимни цели. Цигарена фабрика произвеждала патрони; заводи за фотоапарати произвеждали системи за насочване на торпеда; градът бил и важен железопътен възел.
Голям проект на германския художник от ирански произход Ядегар Азизи привлече сериозен интерес през последните дни. Близо 20 000 души посетиха вече неговата гигантска кръгова панорама на разрушения Дрезден. Инсталацията е висока 27 метра, с радиус от 53,5 метра.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!