Г ерманската федерална прокуратура, която отговаря за случаите на шпионаж, е започнала проучване на данните за подслушване на мобилния телефон на канцлера Ангела Меркел, предаде АФП.
Става дума за предварителна процедура, в рамките на която прокурорите ще съберат всички данни, с които разполагат останалите власти по случая. След проучването им, ще бъде взето решение дали да бъде открито официално разследване.
Федералната прокуратура започна подобна проверка през лятото след публикациите за проследяване на електронните комуникации на немски граждани от американската Агенция за национална сигурност (АНС). В момента се проучва дали данните, събрани по това досие, показват противоречие със законодателството за дейността на чуждите тайни служби на германска територия.
Скандалът с евентуалното подслушване на канцлера Ангела Меркел избухна вчера, когато за вероятността за прихващане на разговорите от мобилния й телефон съобщи самото канцлерство.
В телефонен разговор по инициатива на Меркел американският президент Барак Обама отрече тя да е била подслушвана.
Ако мобилният телефон Меркел наистина е бил подслушван,
за Германия и САЩ ще е трудно да минат към обичайния дневен ред,
коментира германският министър на отбраната Томас де Мезиер пред телевизия А Ер Де.
"Ако това, което чуваме, отговаря на истината, положението наистина е лошо - каза той. - Американците си остават нашите най-добри приятели, но така не бива да се прави", добави Де Мезиер.
"Вземам предвид възможността някой да подслушва телефона ми - призна шефът на отбранителното ведомство. - Но не съм предполагал, че ще го правят американците." Според него тази практика е неприемлива и "трябва да бъде прекратена незабавно".
Същевременно Де Мезиер изтъкна, че никой не поставя под въпрос германско-американските отношения, които са стабилни и от голямо значение за двете държави.
Германският федерален комисар за защита на личните данни Петер Шаар настоя за
решителни стъпки с цел недопускане на "електронен контрол",
прекрачващ всякакви граници. Съобщенията, че американски разузнавания са подслушвали мобилния телефон на канцлерката, доказват колко абсурден е бил политическият опит да се обяви за приключена дискусията по повод това, че са подслушвали обикновени средства за свръзка, изтъкна Шаар в публикувано днес интервю за в. "Мителбайерише цайтунг". Днес трябва "да се сложат на масата всички факти" по повод наблюдението, добави той.
Междувременно германският външен министър Гидо Вестервеле
извика американския посланик за обяснения,
съобщи Франс прес. "На посланика ясно ще бъде изложена позицията на германското правителство", заяви говорителка на външното министерство.
Лидерът на Германската социалдемократическа партия Зигмар Габриел дори заяви, че е трудно човек да си представи сключване на споразумение за свободна търговия със САЩ, ако Вашингтон нарушава правата на гражданите и правото им на личен живот, предаде Ройтерс.
Партията на Габриел от вчера води официални преговори с партията на Меркел за съставяне на коалиционен кабинет, припомня Ройтерс.
Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц стигна по-далече и призова за
временно прекратяване на преговорите по споразумението за свободна търговия между ЕС и САЩ
заради новите твърдения за американски шпионаж, предаде ДПА. "Мисля, че трябва да прекратим преговорите сега", подчерта Шулц на форума на европейските социалисти в Брюксел преди срещата на върха на ЕС. "Има някои стандарти и критерии, които трябва да бъдат спазвани, в противен случай няма смисъл да разговаряме", заяви Шулц.
Във връзка с новите разкрития за американски шпионаж председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу защити "основното право" на личен живот и предупреди за
опасността на "тоталитаризма",
предаде АФП. На пресконференция в Брюксел преди началото на срещата на върха на ЕС, Барозу припомни, че по времето на Германската демократична република в Източна Германия "политическата полиция е шпионирала хората всекидневно". "Ние знаем от съвсем близкото минало какво означава тоталитаризъм, ние знаем какво се случва, когато държавата използва властта си, за да нахлуе в личния живот на хората", каза Барозу.
Сигурността на мобилните телефони на еврокомисарите или на председателя на ЕК не може да бъде поставяна под въпрос, пък увери говорителят на ЕК Оливие Баи в отговор на въпрос дали има съмнения в тази посока. Имаме протоколи по сигурността от високо качество, нямаме доказателства или съмнения, че тези линии са изцяло защитени, добави Баи.
В интервю за италианския седмичник "Еспресо" британският журналист Глен Грийнуолд пък заяви, че италианците са били шпионирани не само от американските тайни служби, но също и от британските. "Италия не беше само на прицела на системата "Призма", създадена от американските служби за електронно следене. С подобна програма, наречена "Темпора", британските шпионски служби шпионираха оптичните кабели, които пренасяха телефонните разговори, мейлите и интернет трафика в Италия", каза британският журналист.
У Глен Грийнуолд се намират документите, поверени му от Едуард Сноудън, бившия служител на американската АНС, които са в основата на разкритията за мащабната система за американското кибернетично наблюдение. Според журналиста важните информации, събрани от британците, после са били обменяни с АНС. Грийнуолд твърди освен това, че италианските тайни служби са изиграли роля в събирането на метаданните и че те са имали споразумение за това с британска фирма, която се е занимавала с шпионажа на комуникациите. Шпионажът бил не само на отделни личности или експерти от борбата с тероризма, но и на фирми, политици и държавници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!