Конституционният съд в Германия постанови днес, че Лисабонскитя договор не противоречи фундаментално на върховния закон на страната, предадоха световните агенции.
Ратифицирането му обаче беше отложено, докато Германия не направи промени в нормативната си уредба, които да гарантират основната роля на парламента по въпросите, засягащи националния суверенитет и въвеждането на единното европейско законодателство.
"Ако трябва да обобщя, основният закон казва "да" на Лисабонския договор, но иска засилване на отговорностите на парламента на национално ниво. Съдът е уверен, че последното препятствие пред ратифицирането на договора ще бъде преодоляно бързо", заяви председателстващият съдия Андреас Фоскуле.
Договорът от Лисабон беше одобрен от двете камари на германския парламент, но президентът Хорст Кьолер отказа да го подпише, преди Федералният конституционен съд в Карлсруе да се произнесе по жалбата на група депутати, според които текстовете подкопават суверенитета на страната, припомня ДПА.
В отговор на днешното решение на съда Бундестагът реши да свика заседание на 26 август, на което да се обсъди законопроект, който дава повече правомощия на парламента по въпросите, свързани с политиките на ЕС.
Предвижда се текстът да бъде гласуван на 8 септември - по-малко от три седмици преди парламентарните избори в Германия, отбелязва в. "Шпигел".
Ако Конституционният съд се беше произнесъл срещу Лисабонския договор, това щеше да даде основание на Полша и Чехия, които още не са завършили процедурите, да не го ратифицират и да провали плановете за втори референдум в Ирландия в началото на октомври, допълва немското издание.
Председателят на Европейската комисия Жозе Барозу изрази увереност, че Германия ще ратифицира договора през есента.
"Приветствам решението на Конституционния съд. То потвърждава, че Лисабонският договор отговаря на германската конституция. Уверен съм, че можем да приключим ратификационния процес във всички страни до есента", каза той, цитиран АФП.
Канцлерът Ангела Меркел също приветства решението на Конституционния съд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!