М инистърът на външните работи на Германия Хайко Маас представи свой план за запазване на мира в Европа, в който се предлага забрана на бойните роботи и на хиперзвуковите ракети.
Маас посочва в „Шпигел“ (Der Spiegel), че на фона на разговорите за излизане на САЩ от Договора за ракетите със среден и малък обсег, медиите все по-често говорят за неща като надпревара във въоръжаването и ядрено сдържане, което много напомня ситуацията от 80-те години на миналия век.
Само че Маас смята подобни аналогии за нереални и отбелязва, че оттогава много неща са се променили.
„Сега един на друг се противопоставят вече не два лесно предсказуеми военно-политически блока с равни сили. Светът стана асиметричен. Границата между ядрените и конвенционалните оръжия се заличава.“
Според Маас ключов проблем е недостигът на доверие между страните по договора.
Отговорност за това той вижда на първо място в Русия, която, според неговото мнение, не е успяла да осигури достатъчно прозрачност и да разсее подозренията на американците. В същото време Маас отбелязва, че европейците разполагат с достатъчно авторитет, за да напомнят важността на ограниченията не само на Москва, но и на Вашингтон. А Германия, за разлика от САЩ, не е за отмяна на договора, а за това той да бъде спазван и от двете страни.
Освен това Маас е убеден, че за запазване на мира в Европа е необходимо да се измени подхода към контрол на различните видове оръжия и към процеса на разоръжаване. Той подчерта, че Договорът за ракетите със среден и малък обсег сам по себе си не може да гарантира мира.
Като пример германският министър посочва руските ракети, разположени в Калининградска област. По неговите думи те не нарушава условията на договора – но в същото време могат за броени минути да достигнат много страни от ЕС.
Ето защо Маас предлага примерен план за Европа. Той се състои от четири точки, в първата от които министърът пише, че „общите интереси трябва да бъдат по-важни от взаимното недоверие“.
Освен това германският първи дипломат настоява за прагматичен обмен на данни между САЩ, Русия и Европа, съвместна оценка на рисковете, които поставят за мира всички нови видове оръжия. Създаване на дееспособна система за отчитане на въоръженията.
Пълен контрол над ракетите – както балистичните, така и крилатите. Създаване на международен набор от правила, засягащи създаването и използването на ракети.
Постигане на договорености с Китай за по-голяма прозрачност на неговата ракетна програма, която предизвиква все по-голямо безпокойство в САЩ и редовно обновяване на правилата в случай на появата на нови видове въоръжения, които не попадат под съществуващите правила. Забрана на най-опасните оръжия.
Според него оръжие, което засега все още изглежда като извадено от научната фантастика, в най-скоро време може да стане смъртоносно опасна реалност. Такива са руските хиперзвукови ракети.
Също така безпокойството на Маас предизвиква и възможното разполагане на оръжия в Космоса и използването на напълно автономна безпилотна бойна техника.
Германия се надява такава техника, която Маас нарича „роботи-убийци“, да бъде забранена на равнище ООН и вече е започнала този процес. Що се отнася до останалите перспективни видове оръжие, то министърът предлага тяхното бъдеще да бъде обсъдено на международно равнище следващата година.
В заключение Маас пише, че Германия е длъжна да остане мирна държава. „Ние и по-нататък решително и последователно ще бъдем за разоръжаване. Само така може да се спре глобална надпревара във въоръжаването. Само така може да се постигне мир в Европа“, е убеден германският външен министър.
Американско издание призна: Армията на Русия е най-силна в Европа
Британски генерал: Може да нямаме избор за война с Русия
Доклад: НАТО не е способно да отблъсне атака на Русия
Могат ли САЩ да спрат Русия, ако нападне Европа сега
"As the capability of artificial intelligence grows rapidly, there have been growing concerns about the possibility of killer robots, or other machines, being developed to fight wars." https://t.co/jI2gwGPuhv
— NATO Association (@NATOCanada) November 6, 2018
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!