Мз зинството германци смятат, че тяхната страна ще бъде по-добре без единната европейска валута. Това показват данните от редовното седмично проучване на Института за изследване на общественото мнение "Емнид", направено за в. "Билд ам Зонтаг".
51% от германците смятат, че най-силната европейска икономика ще бъде по-добре извън еврозоната, включваща 17 държави.
Само 29% споделят обратната гледна точка - че ще бъде по-лошо.
Изследването показва, че 71% от германците желаят Гърция да напусне еврозоната, ако не спази своите ангажименти да извърши икономически реформи, които предвиждат сурови съкращения и икономии.
Положението със затъналата в дългове Гърция коментира министърът на икономиката Филип Рьослер. Той се съмнява, че властите в Атина могат да изпълнят обещаните реформи.
"Реализирането на реформите не е сигурно. Аз отдавна вече не изпитвам опасения от евентуално излизане на Гърция от еврозоната", каза Рьослер в интервю за Радио "Дойчландфунк" (dradio.de).
Според него, управляващата коалиция в Атина все още не е направила нищо по отношение на обещаната приватизация и на данъчната политика.
"Ако Гърция не изпълни своите ангажименти, тя няма да получи повече пари", категоричен е Рьослер.
Според него тогава Атина ще бъде принудена да обяви несъстоятелност.
Филип
Рьослер, 39-годишен лекар, е роден във Виетнам и осиновен от германско семейство.
През 2009 г., в началото на сегашния мандат на правителството на Ангела Меркел, той беше министър на здравеопазването.
Ръководената от Рьослер Свободна демократична партия обаче изглежда губи подкрепа. В редовното проучване на "Емнид" СДП остава под 5-процентната бариера, гарантираща влизане в Бундестага.
Начело остава управляващата коалиция ХДС/ХСС с 36%, а социалдемократите от ГСДП изостава все повече - 29%. Губят поддръжка и Зелените, които в момента могат да разчитат на 12%.
Остро предупреждение към Гърция днес отправи и германският финансов министър Волфганг Шойбле.
Той заяви, че не вижда възможност за още отстъпки и отново настоя Атина да осъществи широкообхватни реформи и да намали бюджетния си дефицит. В интервю за в. "Велт ам зонтаг" силният човек в правителството Шойбле подчерта, че програмата за помощ е достатъчно благоприятна.
"Не виждам да има допълнително поле за по-нататъшни отстъпки", каза той.
Международни дългови инспектори проверяват финансите на Гърция и напредъка й в съкращаването на бюджетните разходи и реформите, изисквани от нея в замяна на предоставянето на спасителни заеми. Атина призовава да й се даде повече време, за да приложи мерките, но търпението на кредиторите се изчерпва.
Ако докладът на инспекторите, който се очаква през септември, е критичен, Гърция може да спре да получава спасителни заеми и да бъде заплашена от фалит и излизане от еврозоната, коментира Асошиейтед прес.
Германци: Без еврото и Гърция ще сме по-добре
Изследване на института "Емнид" показва, че 71% от германците желаят Гърция да напусне еврозоната, ако не спази своето обещание да извърши икономически реформи
29 юли 2012, 12:43
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!