Б ългарката Кристалина Георгиева има все по-големи шансове да получи поста на върховен представител на Европейския съюз (ЕС) по външната политика и сигурността, след като новоизбраният председател на Еврокомисията – Жан-Клод Юнкер, настоя Италия да се откаже от кандидатурата на външната си министърка Федерика Могерини.
Говорител на италианското председателство потвърди за Нова ТВ, че Юнкер е провел разговор с премиера Матео Ренци, настоявайки да оттегли кандидатурата на Могерини. Страните от източноевропейския блок настояха на една от ръководните позиции в Евросъюза да застане източноевропеец, съобщават италианските медии. И тъй като около останалите източноевропейски кандидатури не се е оформил консенсус, Георгиева застава отново на челна позиция.
Италия е ротационен председател на Европейския съюз и има тежка дума в реденето на новата комисия, но не толкова, че да преодолее ветото, което източноевропейските страни наложиха върху Могерини, коментира Нова ТВ.
Безпокойството им е, че тя е доста близка до Москва и подкрепя проекта „Южен поток”, давайки му приоритет във външната политика на страната.
Юнкер даде на премиера Матео Ренци срок до 31 юли да предложи нов кандидат, ако Рим иска да вземе престижен портфейл в следващата комисия.
Реденето на самата комисия започва на тази дата, като 20 държави са посочили своите кандидати, но Юнкер не може да разпредели комисарските места, докато не получи имената на кандидатите на останалите осем страни, между които е България.
Междувременно в италианските медии се появи информация, че Ренци е провел лична беседа с бившия министър-председател Масимо Д'Алема, която се тълкува като
опит да бъде склонен Д'Алема да кандидатства за неуточнен възлов пост в ЕК.
Рим трябва да направи избор между два варианта – да продължи борбата за поста на дипломат номер 1 в ЕС или да приеме друго авторитетно комисарско кресло, коментират медиите.
Според наблюдатели в разговора на четири очи Ренци не е успял да убеди бившия премиер отново да се кандидатира за еврокомисар.
Ренци избърза и пусна в медийното пространство името на някогашния лидер на неговата партия Масимо Д'Алема. Опитният политик реагира зле, защото сметна, че младият му колега се опитва да го компрометира като сериозен кандидат. Още при първото споменаване на Д'Алема последваха и отрицателни реакции, най-вече от Германия, от източноевропейски страни, но и от влиятелни държави извън ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!