За превземането на "столицата" на "Ислямска държава" - град Ракка в Сирия, ще са необходими поне 50 000 войници на терен, смята британският бригаден генерал Бен Бари, цитиран от британският в. "Таймс".
По думите му пехотинците ще имат нужда от мощна артилерийска подкрепа, танкове и самолети.
Готвената от Запада, и Русия, "окончателна разправа" с джихадистите след кървавите атентати в Париж от 13 ноември ще бъде "битката на стотина армии", пише изданието.
Според "Таймс" бъде необходимо да се обединят досега непримирими сили, интереси и надежди за унищожаването на ИД в Рака, където
ислямистите вече се готвят за битка, изграждайки защитни стени и подземни тунели
Трябва да се обединят кюрдите, силите срещу режима на президента Башар Асад, но и армията на Асад, за която се твърди, че "е една компетентна сила на терен", смята военният.
Той добавя, че обединение е нужно и между силите на Турция, която е против кюрдите и режима на Асад, но и между местните суните и шиити, Русия и САЩ.
По думите му чак тогава ще бъде нанесен "огромен и решаващ удар срещу силите на ИД".
От своя страна западните държави трябва да подсигурят и размяна на разузнавателна информация, данни, логистика, медицинска помощ, подпомагане на ранените, включително и и координация на въздушните удари.
Ракка трябва да бъде изтрита от земята по подобие на Дрезден през 1945 г., смята от своя страна и бившият израелски шеф на "Мосад" Шабтай Шавит.
Великобритания може да започне бомбардировки по позиции на ИД в Сирия идната седмица,
според публикация на в. "Дейли мейл", като не било изключено това да се случи още на 1 декември.
Британското правителство потвърди вече, че групировката се опитва да извърши ядрени, химически и биологични нападения.
Според вътрешни източници гласуването за военна акция в британския парламент може да се състои още идния вторник и на самолетите на кралските ВВС да бъде дадена заповед да започнат военни удари няколко часа по-късно, пише изданието.
Британският премиер заяви днес, че ще призове депутатите да гласуват "за"
присъединяването на Великобритания към въздушните удари срещу "Ислямска държава" в Сирия.
Дейвид Камерън обеща днес пред Камарата на общините на британския парламент, че в четвъртък (26 ноември) ще представи пред депутатите плана за британските въздушни удари, предадоха световните агенции.
След представянето ще има гласуване в парламента, но засега датата на вота не е уточнена. Великобритания в момента нанася удари срещу ИД в Ирак, припомнят агенциите.
Камерън представи и националната стратегия за безопасност и отбрана на Обединеното кралство.
Тя отчита опитите на терористични групи, включително "Ал Кайда" и "Ислямска държава", да се сдобият с химически, биологически и радиационни оръжия.
При представянето на стратегията премиерът изброи главните рискове за безопасността на Великобритания - джихадистката групировка, нестабилността в Близкия изток, кризата в Украйна, кибератаките и пандемиите. В стратегията се посочва, че пътническите самолети остават основна цел за терористите.
Тя предвижда големи инвестиции в сигурността и отбраната
Великобритания ще похарчи например 47 млрд. долара за модернизация на своя ядрен щит. Тази сума ще се използва за изграждането на четири нови атомни подводници. Страната ще закупи и 138 изтребителя бомбардировачи от пето поколение Локхийд Мартин Ф-35.
Предвидени са милиарди и за ново военно оборудване и за закупуване и на девет самолета за морски патрул, 20 нови въоръжени безпилотни самолета и др.
Съгласно новата стратегия двата нови самолетоносача на Великобритания ще влязат на въоръжение през 2018 г.
предвижда цивилният персонал в министерството на отбраната да бъде намален с почти 30 на сто.
За сметка на това до 2025 г. Великобритания ще създаде две нови звена за бързо реагиране от по 5000 военнослужещи, способни да бъдат изпращани на мисии на хиляди километри от родината.
Правителството на Австралия не планира да изпраща в Близкия изток сухопътни войски за бойни действия срещу "Ислямска държава", заяви пък австралийският премиер Малкълм Търнбул.
По думите му в момента сред световните лидери няма подкрепа за водени от САЩ сухопътни сили в двете страни, които да отвоюват територията, завзета от ИД, отбелязва АП.
Дейвид Камерън вече предложи на френския президент Франсоа Оланд да използва базата Акротири за френски военни самолети, участващи в операции срещу ИД, както и допълнителна помощ с презареждането във въздуха:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!