Д о сблъсъци между полиция и демонстранти се стигна по време на първите мащабни протести срещу политиките на френският президент Еманюел Макрон.
Огромен брой хора излязоха по улиците на Париж, Марсилия, Лион и други големи градове заради плануваните от държавния глава реформи в трудовия кодекс на страната.
Макрон към Путин: Няма да ти се размине
Зад протестите застана Общата конфедерация на труда – един от най-големите синдикати във Франция. По техни данни в демонстрациите са се включили около 400 000 души.
Тези данни сериозно се различават с тези на полицията. Според синдикатите в Париж недоволните са били 60 000, докато властите преценяват броя на около 24 000.
В Париж до същинските сблъсъци се стигна след като напрежението нарасна и протестиращите замеряха полицаи с предмети и камъни. Властите също отговориха със сила, като камерите заснеха упражняване на груба физическа сила спрямо отделни демонстранти. Срещу недоволните бяха използвани още сълзотворен газ и водни оръдия.
Реформите на Макрон целят намаляването на безработицата във Франция от сегашните 9,5% на 7% до 2022г.
За целта той предлага реформи на трудовия кодекс в страната. С тях се улеснява наемането и уволняването на служители, както и прякото договаряне на условия между работодатели и работници.
Отпадат и някои обезщетения за служителите при освобождаването им.
Либералните реформи целят намаляването на тежестта върху бизнеса, но според недоволните отпадането на традиционните за Франция регулации е в полза на най-богатите работодатели и за сметка на работниците.
До мащабни демонстрации през 2016 доведоха подобни планове за трудови реформи на предишния президент – Франсоа Оланд.
Тогава обаче те бяха подкрепени и от трите големи синдиката в страната, докато в момента два от тях официално не развяха знамената си по площадите.
Недоволството обаче нарасна миналата седмица заради изказване на самия Макрон.
„Напълно решен съм и няма да отстъпвам пред мързеливци, циници и хардлайнъри”, заяви френският президент по отношение на реформите.
Фразата се превърна в тема на много от плакатите на недоволните. „Прекалено мързелив съм да измисля лозунг” е само един от примерите.
Protests over French labor overhaul grip Paris, other cities https://t.co/Y1KfAIP1Lp
— AnnaMaria Di Pietro (@AnnaMariaDP) September 12, 2017
Протестите на синдикалистите традиционно бяха подкрепени от ученически и студентски организации. Първите блокираха с контейнери входовете на училища в Париж.
Синдикати, леви и анархистки политически движения са традиционно силни във Франция. Миналогодишните протести срещу Оланд доведоха до създаването на мащабното движение „Будна нощ”.
В неговите рамки съществуваха различни асамблеи и форми на действие с предимно антикапиталистическа насоченост.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!