С траните от Г-7 няма да налагат нови санкции на Русия и Сирия заради конфликта в близкоизточната страна. Големите държави и ЕС обаче са на единно мнение, че кризата няма да бъде разрешена, докато Башар Асад е на власт.
Външните министри на големите икономики не одобриха предложението на Великобритания за персонални мерки срещу висшестоящи военни от двете страни.
Напрегната нощ между САЩ и Русия след ударите по Сирия
Матис: Унищожихме 20% от самолетите на Асад
Няма как сирийската криза да бъде разрешена, докато президентът Башар Асад е на поста си, заяви френският първи дипломат Жан-Марк Еро.
От Г7 очакват Кремъл да окаже натиск на съюзника си Асад, така че мирният процес в Сирия да продължи, декларира италианският му колега Ангелино Алфано.
Такива послания ще занесе в Москва американския държавен секретар Рекс Тилърсън, който днес заминава на посещение в руската столица.
Международната общност обвинява Сирия за атаката с химическо оръжие срещу градчето Хан Шейхун в провинция Идлиб, при която загинаха 89 души.
В отговор на атаката САЩ осъществиха най-мащабното си военно нападение срещу режима на Асад. Американски самолетоносачи изстреляха 59 ракети "Томахоук" по сирийска военновъздушна база.
Сирия отрича да извършвала химическото нападение, а съюзниците й Русия и Иран заплашиха с пряк военен отговор при нова атака на САЩ.
Русия няма да се поставя в ъгъла
Ракетното нападение е целяло безконтролните химически запаси на Дамаск да бъдат унищожени, зави Рекс Тилърсън след срещата на Г-7 в италианския град Лука.
Така оръжията няма да попаднат в ръцете на джихадисти, които "могат и искат да нападнат САЩ и нашите съюзници", или да бъдат използвани от "други актьори".
Първите дипломати на САЩ, Италия, Канада, Германия, Франция, Япония и ЕС са се съгласили, че е нужно Русия да окаже натиск върху Асад, но не искат да поставят Кремъл "в ъгъла". Това заяви италианският външен министър Ангелино Алфано.
Това е и причината да "няма консенсус" за нови санкции между големите страни.
Предложението за рестриктивни мерки дойде от външния министър на Великобритания Борис Джонсън и бе подкрепено от САЩ.
U.S. scuppers G7 bid to find joint stance on energy and climate https://t.co/Wt1Km7Hkw9 pic.twitter.com/DjI1iCOf3o
— Reuters UK (@ReutersUK) April 10, 2017
Без обща позиция за климатичните промени заради САЩ
Срещата на външните министри от Г-7 не произведе и обща позиция за борбата с глобалното затопляне.
Причината е, че новата американска администрация все още "обмисля" становище по въпроса, твърди висшепоставено официално лице, цитирано от "Индипендънт".
Останалите страни в Групата на Седемте искат да потвърдят поетите ангажименти в Парижкото климатично споразумение от 2015г.
Американският президент Доналд Тръмп обаче дойде на власт тази година с обещанието да възроди въглищната индустрия в САЩ. Вече на поста, той неутрализира много от мерките за климата, подети от предшественика му Барак Обама.
Първият му дипломат Рекс Тилърсън е бивш ръководител на петролната компания "Exxon" и също е заявявал, че не вярва в глобалното затопляне.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!