Лидерите на страните от Г-8 изразиха надежда Гърция да остане в еврозоната и да изпълнява своите задължения, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс.
"Ние се съгласяваме за важното значение на една силна и сплотена еврозона за глобалната стабилност и възстановяване", подчертаха държавните и правителствените ръководители на осемте най-развити индустриални страни в заключителната декларация на годишната си среща, която се проведе вчера и днес в Кемп Дейвид, САЩ.
Голямата осморка си постави като задължителна цел да насърчава икономическия растеж и създаването на работни места с цел съживяване на световната икономика.
Лидерите от Г-8 отчетоха, че има признаци за напредък на възстановяването на глобалната икономика, но предупредиха, че по пътя му все така остават сериозни препятствия.
Президентът на САЩ Барак Обама призова днес усилията за стимулиране на икономическия растеж и за борба срещу дефицитите да вървят ръка за ръка, за да бъде постигнат просперитет.
"Всички ние сме решени да направим така, че растежът, стабилността и бюджетната консолидация, всички те да бъдат част от съвкупност от мерки, които ние всички трябва да предприемем, за да постигнем просперитета, който искаме за нашите съграждани", заяви Обама, който е домакин на срещата на върха.
Тази криза предизвиква разделение между привържениците на стимулирането на икономическия растеж и поддръжниците на строгите мерки за икономии, на фона на сериозните опасения за Гърция, отбелязва АФП.
Тежкото положение на тази страна от еврозоната бе първата тема, която обсъдиха тази сутрин лидерите на осемте най-развити индустриални държави.
Президентът на САЩ даде вчера ясен сигнал на кой подход отдава предпочитание, приемайки новия си френски колега Франсоа Оланд, който залага именно на икономическия растеж.
Обама, който се бори за преизбиране през ноември, предупреждава за потенциалните негативни ефекти от кризата в Европа за Съединените щати, където е в ход макар и скромно икономическо възстановяване.
Страните от Г-8 са единодушни за запазване на сегашния подход към иранската ядрена програма,
каза президентът на САЩ, цитиран от Ройтерс. "Всички ние сме твърдо ангажирани да продължим подхода на санкции и натиск в съчетание с дипломатически преговори", каза той.
Г-8 иска в Сирия да започне по-бързо политически процес, обяви Обама, цитиран от Франс прес.
Президентът даде да се разбере, че той и останалите лидери от Голямата осморка подкрепят мирния план за уреждане на конфликта в арабската държава на пратеника на ООН и Арабската лига за тази страна Кофи Анан.
"Ние всички мислим, че мирно решение и политически преход са за предпочитане в Сирия, ние всички сме дълбоко обезпокоени от насилието, което се извършва там, от загубата на човешки живот", посочи той.
Страните от Г-8 все още не са постигнали споразумение по сирийския въпрос,
съобщи обаче високопоставен руски представител, цитиран от АФП. Съветникът в Кремъл Михаил Маргелов потвърди, че Русия не е променила позицията си за Сирия.
"Режимът там не може да бъде сменен със сила", увери той. Русия е ключов съюзник на сирийския президент Башар ал Асад и блокира до този момент всички опити Дамаск да бъде осъден от ООН, отбелязва Франс прес.
Британският премиер Дейвид Камерън каза, че всички са наясно с необходимостта да бъдат предприети бързи действия за справяне с кризата в еврозоната.
Германската канцлерка Ангела Меркел е абсолютно права, че всяка страна трябва да има ясен план как да се справи с дефицита, продължи британският премиер. "Растежът и икономическите ограничения не са алтернативи", подчерта той.
"Всеки трябва да има план за намаляване на дефицита, за да постигне растеж, да има ниски лихви като нас, във Великобритания, които са жизнено важни за бъдещето на нашата икономика", добави Дейвид Камерън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!