Л идерите на страните от Г-20 излъчиха обща позиция след края на срещата. В нея е постигнато ключово съгласие относно поддържането на "отворени пазари", лишени от държавен протекционизъм.
Големите световни икономики също така се споразумяха за общи мерки в борбата с тероризма и по други теми, включващи здравеопазването, равенството между половете, отношението към Африка, преодоляването на последиците от миграцията.
Единственият "висящ" въпрос остана климата. В общата си позиция 19 от 20 страни се ангажират да се придържат към Парижкото споразумение. Единствено изключение е САЩ. Така се стигна до прецедент в тези форуми, като една от страните на практика не участва в определен дял от общата им позиция.
ВИЖТЕ В ГАЛЕРИЯТА СРЕЩИТЕ НА ПУТИН С ТРЪМП И МЕЛАНИЯ, МЕРКЕЛ И СЕМЕЙСТВО МАКРОН
До консенсуса по повечето от темите се стигна след двудневна работа на преговорните екипи, в която участие взимаха и лидерите на страните - Ангела Меркел, Доналд Тръмп, Владимир Путин, Реджеп Ердоган, Си Дзинпин, Еманюел Макрон и други.
В крайна сметка съгласие бе постигнато по спорния въпрос за международната търговия.
Emmanuel Macron jostled his way to the front of a G20 photo to stand by Donald Trump pic.twitter.com/Nc3uZ2l5cX
— The Telegraph (@Telegraph) July 8, 2017
Въпросът за икономическия протекционизъм беше ключов предвид присъствието на американския президент Доналд Тръмп. Основен дял от предизборните му обещания представляваше защитата на американските предприятия и борбата със световните сили, които вредят на американските пазарни позиции.
РАЗМЯНАТА НА ДУМИ, ЖЕСТОВЕ И ПОГЛЕДИ МЕЖДУ НАЙ-ВЛИЯТЕЛНИТЕ ХОРА В СВЕТА (СНИМКИ)
Тръмп настоява за протекции за американските производители на стомана, срещу което Китай е против. САЩ все пак са приели да бъде направен компромис по въпроса за търговските отношения.
В резултат на това в заключителния документ присъства поемането на "ангажимент за свободна търговия" и за "отказ от протекционизъм".
Налице обаче е и признаване на "предпазни мерки", които отделните страни могат да предприемат по отношение на търговията.
Компромиси заради Тръмп обаче не бяха постигнати по темата с климата. Причината е, че по-рано тази година той извади страната си от ключовото Парижко климатично споразумение. Преди срещата на Г-20 германският канцлер Ангела Меркел заяви, че САЩ се намира в международна изолация по този въпрос.
The PM met with President Trump at the G20 today and discussed trade and security cooperation pic.twitter.com/ZrL4wPhkkp
— UK Prime Minister (@Number10gov) July 8, 2017
Настояването на САЩ беше в общото комюника да има споменаване на изкопаемите горива. Тръмп отмени различни вътрешни политики в страната си, за да възроди въглищната промишленост в нея. Използването на твърди горива се смята за основна причина за глобалното затопляне.
В крайна сметка САЩ не се включи в общата позиция за спазване на Парижкото споразумение.
"Ние се запознахме с решението на Вашингтон да се оттегли от споразумението от Париж," се казва в документа. "Лидерите от останалите страни от Г-20 заключиха обаче, че договорът няма да бъде преразгледан“, категорични са участниците в днешните преговори.
Държавите посочват също, че ще работят заедно за преодоляване на последиците от миграцията. Сред акцентите е и желанието на големите икономики да инвестират в Африка, подобрявайки условията на живот на Черния континент и предпазвайки Европа от нов наплив на чужденци.
При представянето на документа, германският канцлер Ангела Меркел заяви, че „Двадесетте“ възнамеряват да засилят борбата срещу сенчестия банков пазар.
Тръмп и Меркел този път си стиснаха ръцете
Путин, Ердоган и Тръмп - тройната заплаха за Меркел
Bloomberg: Дипломати на САЩ се опасяват, че Путин ще изиграе Тръмп
Освен дискусиите по общата им позиция, световните лидери осъществиха множество знакови разговори помежду си.
Такава беше вчерашната първа среща между американския президент Доналд Тръмп и руския му колега Владимир Путин. Първоначално беше предвидено тя да продължи 30 минути, но в крайна сметка двамата разговаряха 2 часа и половина.
На разговорите присъстваха и двамата първи дипломати на САЩ и Русия Рекс Тилърсън и Сергей Лавров. От техните думи стана ясно, че Тръмп и Путин са успели да разговарят по много от спорните въпроси между страните им като войната в Сирия и предполагаемата руска намеса в американските избори.
PHOTO: Putin-Trump in deja vu ‘House of Cards’ moment at G20 Summit https://t.co/UpOz1GkB36 pic.twitter.com/xm13Hp6Bp9
— RT (@RT_com) July 8, 2017
След срещата Путин заяви, че двамата са имали "продължителна беседа", а Тръмп я определи като "грандиозна" ("tremendous").
Руският президент още отчете, че човекът, с който се е срещнал, е много по-различен от този по телевизията. Според Путин, американската позиция за конфликта в Сирия е станала по-прагматична и отношенията между двете велики сили могат да се подобрят при Тръмп.
Днес наситената програма на двамата продължи. Владимир Путин разговаря отделно с канцлера Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон. Тройните срещи между Русия, Франция и Германия през последните години се свързват със сложните отношения между Москва и ЕС и кризата в Украйна.
По-късно Путин разговаря и с турския президент Реджеп Ердоган.
Той му благодари за усилята от страна на Анкара, довели до "напредък за мира в Сирия".
"До голяма степен заради позицията Ви, господин президент, осезаемо се промени към по-добро положението в Сирия и терористични групи претърпяха значителни загуби през това време“, обърна се Путин към Ердоган.
Руският президент разговаря и с председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер. Двамата се съгласиха, че пред подобряването на отношенията между Москва и Брюксел продължава да има огромни пречки, но и изразиха задоволство, че все пак водят диалог.
Тръмп се срещна с британския канцлер Тереза Мей и потвърди, че дългоочакваното му посещение във Великобритания все пак ще се състои. Целта му ще бъде "много бързо" да сключи "много силна" търговска сделка с Лондон.
Друго важно международно споразумение в сферата на търговията, CETA, ще започне да се прилага "временно" на 21 септември,
Върху датата постигнаха съгласие канадският премиер Джъстин Трюдо, председателят на ЕК Юнкер и този на Европейския съвет Доналд Туск.
Пълното влизане в сила на споразумението ще се случи, когато парламентите на всички страни членки на ЕС го признаят.
Останаха дълбоки различията между Германия и Турция,
заяви след срещата на Г-20 Ангела Меркел.
Масовите арести в Турция на предполагаеми държавни врагове след опита за преврат миналата година и спорът около базата на НАТО „са въпроси, които аз разбира се повдигнах и те показват дълбоките различия“, подчерта Меркел. „И ние не се опитахме да ги скрием“, допълни канцлерът.
Тя обаче отчете и приносът на Ердоган по някои от темите на срещата, особено по въпроса за миграцията.
Срещата в Хамбург се състои насред огромни антикапиталистически протести в целия град.
При многобройни случаи на сблъсъци между полицаи и демонстранти през последните дни бяха ранени 197 служители на реда и стотици граждани.
Очаква се днес, при завършека на форума, близо 100 000 души да участват в протестните акции.
В Г-20 влизат 19-те държави в света с най-голям дял от световната икономика и ЕС.
Ръководителите на страните се срещат 2 пъти годишно от 2008г. насам. Представляваните страни дават над 80% от брутния вътрешен продукт в световен мащаб.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!