И мигрантите от България и Румъния в трудоспособна възраст е по-вероятно да бъдат наети от родени във Великобритания хора на същата възраст, сочат официални данни, цитирани от британския в. "Файненшъл таймс".
Опасенията от вълна кандидати за социални помощи от тези страни следователно са неоправдани,
заключава изданието.
В периода юли-август 2013 г., за който се отнасят данните, 76,9% от родените в Румъния и България хора, живеещи във Великобритания, на възраст между 16 и 64 години са имали работа, сочат данните на Националната статистическа служба.
Сред родените във Великобритания от същата възрастова група този дял е 72,7%.
Данните, оповестени тази седмица, се отнасят за период, когато имигрантите от двете страни имаха право да живеят във Великобритания, но да работят само при определени условия, както и ако са самонаети.
Тези данни показват, че имигрантите от Румъния и България не се различават особено от поляците, които дойдоха по-рано, отбелязва Джонатан Портес, директор на Националния институт за икономически и социални изследвания.
Медиите в Белгия обаче предупреждават за
очакван взрив на престъпността в следващите години
с отпадането на ограниченията за българи и румънци. Наскоро министърът на вътрешните работи Жоел Милке съобщи, че всеки трети грабеж в страната е дело на чужденци.
60% от заподозрените в престъпление имигранти идват от Източна Европа.
Според цитираните данни в числото на уличените в обири чужденци преобладават румънците (32 %), албанците (7%), както и сърби, а с по-малък дял са българите, поляците и литовците, за които не се посочва точен брой.
През миналата година са били открити 341 преписки за обири, дело на чужденци, по които са уличени 1423-ма извършители.
През 2012 г. в страната са били извършени 75 268 обира, сочи статистиката. Полицията и правосъдието в Белгия се затрудняват да се справят с
бандите обирджии, пристигнали от Източна Европа,
подчертават белгийските медии. Нерядко в дейността на чуждестранните престъпни групи участват деца, които избягват наказателно преследване.
Според криминалиста Брис дьо Рюве пристигналите в Белгия източноевропейци бързо установяват, че не е лесно да намерят добре платена работа и затова често се обвързват с криминалните среди.
В държавите, откъдето идват, равнището на престъпността спада и това е лесно обяснимо - престъпниците са дошли да действат в Белгия, коментират още белгийските медии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!