Г ръцкият финансов министър Янис Варуфакис разкри плана си за изход от кризата с гръцкия дълг пред британския в. "Файненшъл таймс".
Пред финансовото издание гръцкият министър поясни, че гръцкото правителство няма повече да иска отписване на гръцкия външен дълг на стойност 315 милиарда евро, а вместо това ще поиска серия от замени на дългови облигации, за да се намали бремето на Гърция.
В тази серия от замени се включват и два типа нови облигации.
Първият тип нови облигации, свързан с номиналния икономически растеж, ще замени европейските спасителни заеми.
Вторият тип нови облигации, които Варуфакис нарече постоянни, безсрочни или вечни облигации, ще замени облигациите по гръцкия дълг, които са в ръцете на Европейската централна банка.
Според Варуфакис предложението му за замяна на дълговите облигации ще бъде един вид "умно дългово инженерство", при което ще се избегне нуждата от използване на термина "подстригване на дълга", който е политически неприемлив в Германия и в други страни кредиторки на Гърция, защото звучи на данъкоплатците като равносилно на чиста загуба.
Варуфакис призова европейските партньори на Гърция да помогнат на новото гръцко правителство да реформира страната и да му дадат известно финансово пространство, за да извърши тези реформи, "в противен случай Гърция ще продължи да се задушава и ще се превърне в деформирана, вместо в реформирана страна".
Варуфакис подчерта, че правителството ще задържи първичния бюджетен излишък на ниво от 1-1,5% от БВП, дори и ако това означава, че СИРИЗА няма да изпълни предизборните си обещания по въпроса за обществените разходи.
Финансовият министър увери партньорите на Гърция от еврозоната, че гръцкото правителство ще се прицели в заможните гърци, които не са плащали своя дял от данъците по време на шестгодишната икономическа криза в страната. "Приоритет за нас ще бъде да стигнем до главата на рибата, вместо до опашката й", каза министърът. Той увери, че правителството няма да се откаже от действия в тази насока, докато не постигне успех, въпреки трудностите.
Министърът коментира и плановете на гръцкото правителство да наеме отново на работа хиляди държавни служители, които бяха съкратени, което притеснява еврозоната. Варуфакис припомни, че в последните 5 години е имало масово съкращение в държавния сектор, но проблемът не е в броя на държавните служители, а "във враг номер едно на държавата, а именно гръцката бюрокрация".
Варуфакис подчерта, че победата на СИРИЗА на изборите на 25 януари създава възможността да се нанесе удар по изгодната връзка между користните интереси в държавния сектор и користните интереси в частния сектор, което влече надолу креативното мислене, конкуренцията, свободата и демокрацията.
Правителството на Гърция има намерение да представи предложенията си в детайли на европейските си партньори преди края на месец февруари
"Каквото и да мислят нашите европейски партньори относно това, че сме радикалната левица, ние имаме сериозно намерение относно извършването на реформите, ние сме сериозни в намерението си да бъдем добри европейци и да слушаме другите. Единственото нещо, от което ние не трябва да отстъпваме, е нашето виждане, че настоящата неприложима програма, договорена с гръцките кредитори, трябва да бъде преосмислена от началото", каза министърът.
"Нашият мандат ни дава правото да направим едно малко нещо - да разполагаме с няколко кратки седмици, за да предложим нашите собствени идеи на ЕЦБ, на партньорите от еврозоната и на МВФ,", посочи министърът. Той призна, че новото правителство има недостатъка да бъде неопитно, но добави, че то има предимството, че е не е продало душата си на дявола и че няма намерение да го направи.
"СИРИЗА е единствената партия, която никога не е финансирана от олигарсите", припомни министърът.
Ройтерс също съобщава, че новият гръцки министър на финансите предлага размяна на облигациите по гръцкия дълг, държани от Европейската централна банка и официалния сектор.
Варуфакис и гръцкият премиер Алексис Ципрас обикалят европейските столици тази седмица, предприемайки дипломатическа офанзива за промяна на спасителното споразумение между Гърция и ЕС, ЕЦБ и МВФ.
"Облигациите, държани от ЕЦБ точно сега могат да бъдат преструктурирани. Възможно е те да бъдат превърнати в постоянни облигации, които да бъдат обслужвани, или в свързан с растежа дълг", посочи източникът, който е пряко запознат с плановете относно гръцкия дълг, но желае да запази анонимност.
Източникът допълва, че предложението все още не е обсъждано с ЕЦБ или с представители в Германия, нито пък е говорено за стойността на евентуална размяна на облигации. Запитан дали частният сектор ще бъде помолен да допринесе за преструктурирането на гръцкия дълг, източникът заяви: "Не, той претърпя достатъчна подстрижка на дълга".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!