П резидентът Франсоа Оланд реши да повери ключовете от Матиньон* на Манюел Валс – маргинала на Френската социалистическа партия, човека, който получи на вътрешнопартийните избори през 2011 г. едва 5,6% от гласовете, и то в момент, когато петгодишният президентски мандат е поел към трагична развръзка, пише в коментарна статия в. „Монд“.
Вчера френският президент прие оставката на министър-председателя Жан-Марк Еро и назначи на поста досегашния вътрешен министър Манюел Валс.
В сравнение с Жан-Марк Еро
Валс е замесен от съвсем друго тесто –
той въплъщава либералната левица в икономически план и републиканската левица, що се отнася до нрави, отбелязва „Монд“.
Вече не сме в полето на социалдемокрацията, както претендираше тандемът Оланд-Еро. Равновесието се премести надясно, а без съмнение причината за това е, че страната категорично гласува надясно на местните избори.
Валс афишира неодобрението си за 35-часовата работна седмица, защитава социалния ДДС на Никола Саркози, пледира за строга бюджетна дисциплина, за ред и за сигурност.
„Поан“ акцентира, че бившият министър на вътрешните работи е
един от най-популярните членове на правителството.
След дълго тревожно очакване, неспирни слухове за предстоящ ремонт на кабинета, вътрешният министър стана премиер, след като социалистическата партия получи шамар на местните избори, допълва списанието.
Силно отслабен от понесения удар на общинските избори и по-непопулярен от всякога, Франсоа Оланд вече нямаше избор и замени досегашния премиер Жан-Марк Еро.
Оланд набеляза няколко цели за новия си екип във вчерашното си телевизионно обръщение – подсилване на икономиката чрез „пакта за отговорност“, от една страна, и въвеждане на социална справедливост, от друга.
Да номинираш човека, срещу когото си се изправил на първичните избори в социалистическата партия през 2011 г., който никога не е скривал амбициите си за Елисейския дворец**, е рискован ход, подчертава „Фигаро“.
Оланд със сигурност не си облекчи задачата, назначавайки Валс на премиерския пост.
Любимецът на общественото мнение има свойството да иска да въплъти това, което французите очакват от президента на републиката – да изтъче отново поразкъсаната в последно време връзка между социалното и националното, пише в заключение вестникът.
Европейската преса прие предпазливо и скептично назначаването на премиерския пост на Манюел Валс, коментира Франс прес.
В Германия, основния икономически партньор на Франция, в. „Зюддойче цайтунг“ пише, че ефектите от рокадата в кабинета няма да могат дълго да поддържат огъня.
Проблемите остават –
президентът трябва да намери стратегия за съживяване на икономиката, да изправи на крака финансите, да даде утеха на гражданите и да предотврати „фронда“ (въстание) сред своите съпартийци, допълва изданието, цитирано от АФП.
В същия дух пише и консервативният в. „Велт“, според който смяната на премиера и на двама, трима или 19 министри няма никакво значение и в най-добрия случай има само психологическа стойност.
Либералният в. „Франкфуртер алгемайне цайтунг“ припомня, че дълго време Оланд не оказа доверие на набиращия скорост Валс, който е свикнал все да успява.
Сега 51-годишният социалист трябва да измъкне президента от трънливата ситуация.
Според британския десен в. „Дейли телеграф“ това назначение е
потенциална заплаха за твърде непопулярния Оланд,
тъй като наскоро направено социологическо проучване посочи, че Валс има доста по-големи шансове от началника си за спечелване на следващите президентски избори, предаде АФП.
Липсата на реакция щеше да убеди избирателите, че президентът не се вслушва в исканията за промяна на правителството, коментира икономическият всекидневник „Файненшъл таймс“.
Испанските вестници акцентират върху
каталонския произход на новия правителствен ръководител.
Президентът реагира на провала на местните избори, като излъчи за премиер политика с каталонски произход Манюел Валс и обеща да намали данъците върху заплатите, пише левоцентристкият в. „Паис“.
Италианският вестник „Соле 24 оре“ представя Валс като социалист, който бележи точки сред десните избиратели. Призован да спаси френската левица, през последните години той си създаде репутация на твърдолинеен и не се харесва на крайната левица, която често му иска главата.
В. „Стампа“ посочва, че
изборът е рискован и че дори някои вече говорят за „политическо съжителство“ между президента и неговия премиер,
които изглеждат толкова различни и несъвместими.
Валс единодушно е признат за представител на социалистическата десница, либерал в икономиката с ценности на републиканец, допълва „Стампа“.
–
* Дворецът Матиньон е официалната резиденция на френския министър-председател, където освен жилището му е и неговият работен кабинет.
** Елисейският дворец е резиденцията на френския президент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!