Френският печат е развълнуван от вчерашния "бурен сблъсък" между президента на страната Никола Саркози и Европейския съюз заради водената от Франция политика за масови експулсирания на роми.
Според вестниците Париж се е озовал в изолация и е претърпял загуба на доверие, предаде Франс прес.
"Официално стопанинът на Елисейския дворец бе пристигнал, за да внесе яснота в дебатите за експулсирането на роми. В крайна сметка той предизвика бурен сблъсък, по време на който дори не бе подкрепен от своите колеги - противно на това, което казва", пише регионалното издание "Репюбликен лорен".
"Дерниер нувел д'Алзас" пише за "спречкване" между Саркози и председателя на Европейската комисия Жозе Барозу.
Циркулярът на френското вътрешно министерство за експулсиранията, в който изрично се споменава ромското етническо малцинство, е "отровил" вчерашната среща на върха, твърди изданието.
Нещо повече, документът "е изолирал Франция", чийто "политически авторитет вече е сериозно накърнен заради прибързани реакции, ориентирани към електората", изтъква "Дерниер нувел д'Алзас".
Според провинциалния "Миди либр", европейската среща се е превърнала в "дълбока криза", поставила Франция "в центъра на международна полемика".
Емоционално "разтърсен и изолиран" е след дискусиите Никола Саркози, пише "Сюд-уест", всекидневник от Югозападна Франция.
"На помощ му се притече единствено Берлускони, което говори много за днешното му положение и за това какви съюзници има", добавя той.
"Саркози и Берлускони срещу останалия свят! В крайна сметка големите умове винаги мислят еднакво", иронизира регионалният "Дофине либере".
"Достойно е за съжаление" според парижкия "Фигаро", че "спор, предизвикан от прилагането на закона в една държава членка, отвлича толкова сили в момент, когато е застрашено мястото на Европа в света".
При това "полемиката между Европейската комисия и Франция не ще попречи да продължи разтурването на незаконни ромски лагери", уверява изданието.
"От два месеца вече личи с кое око примижава държавният глава, за да възстанови твърдото ядро на своя електорат", коментира комунистическият "Юманите".
"С известен успех, ако се вярва на скорошно проучване, според което е възвърнал 20% от своята "популярност" сред крайнодесните избиратели", допълва вестникът.
Разразилата се вчера на Европейския съвет в Брюксел вчера полемика по повод репатрирането на роми от Франция са една от най-коментираните теми в британския печат, както и в американски вестници.
Френският президент Никола Саркози поиска извинение от еврокомисар Вивиан Рединг заради сравнението й с Холокоста и Третия райх и го получи, но въпреки това на пресконференцията след заседанието вчера той видимо се тресеше от гняв, макар да се стараеше да сдържа емоциите си, отбелязва британският "Индипендънт".
Той заяви, че всички европейски лидери на срещата са се съгласили, че коментарите на Рединг са "обидни, унизителни и скандални".
Според започнати източници по време на Европейския съвет между европейските лидери е имало консенсус по позицията, че коментарите на Рединг са били пресилени.
Британският премиер Дейвид Камерън също подкрепи френската позиция, макар и не особено ентусиазирано, отбелязва "Индипендънт".
Той заяви, че френските власти имат право да депортират от страната хора, които пребивават в нея незаконно, но не бива да прави това на етническа основа.
"Ню Йорк таймс" отбелязва, че експулсирането едва ли ще осигури дългосрочно решение на ромския проблем, тъй като много от депортираните роми вече планират да се върнат във Франция.
В неофициални разговори някои представители на ромските общности дори коментират с насмешка действията на Франция.
Те просто пращат ромите в платен отпуск, коментира един от тях.
Скандалът насочи светлината на прожекторите към 12-те милиона роми в ЕС, огромното мнозинство от които живее на Балканите и в други страни в Източна Европа, пише "Гардиън".
Ромите се оказаха големите губещи след падането на социалистическите режими в бившия Източен блок. За повечето хора демокрацията донесе нови свободи, по-висок жизнен стандарт и интеграция със Запада.
Тя обаче роди и популистката антиромска реторика, превръщането на ромите в изкупителни жертви, гетата, насилствената стерилизация и изпращането на ромски деца в училища за умствено изостанали, пише "Гардиън".
Франция не е единствената западноевропейска страна, която експулсира ромски имигранти. Австрийците, датчаните, шведите и италианците също депортират роми, а германците се готвят да покажат вратата на 12 000 от тях, отбелязва "Гардиън".
Тези държави обаче действат по-дискретно и не се опитват да трупат политически капитал от експулсирането като Саркози и неговите министри, които успешно откраднаха подкрепа от крайната десница, посочва "Гардиън".
Според британския вестник е немислимо съвременни водещи европейски политици да правят подобни обобщаващи обвинения срещу чернокожи, араби, или евреи.
Ромите обаче са лесна мишена, тъй като са политически дезорганизирани и нямат силно лоби. За да подобрят положението си, те се нуждаят от движение за граждански права от типа на тези в САЩ от 50-те и 60-те години, пише "Гардиън" в статия, озаглавена "Ромите - париите на Европа".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!