Забраната за носене на бурка и никаб на обществени места във Франция, която влезе в сила от днес, беше незабавно нарушена от млада жена в южния град Авиньон, която се превърна в медийния символ на малката общност от жени, носещи никаб в страната с най-голямата мюсюлманска общност в Европа.
Две жени, носещи ислямски воали, бяха арестувани. Те били част от група от десетина души, които протестирали срещу забраната пред катедралата "Нотр дам"
Драконовският закон - първият по рода си, който влиза в сила в европейска държава, бе въведен въпреки заплахите за протести от групи, които вече се чувстват заклеймени.
Поканиха ме да участвам в телевизионно предаване и като тръгнах, разбрах, че днес е 11 април, първият ден от прилагането на забраната, обясни 32-годишната Кенза Дриде пред журналисти, преди да се качи на влак за Париж.
"Законът нарушава европейските ми права, не мога да не ги защитавам. По този начин ще кажа, че имам свобода на придвижване и религиозна свобода. Този закон ги нарушава", категорична бе мюсюлманката, която работи като доброволец и е майка на четири деца.
"Според този закон съпругата ми трябва да стои затворена у дома, смятате ли, че това е нормално? Тя носи бурка от 13 години и това не е шокиращо за никого", обяснява и съпругът й Алал, цитиран от АФП.
Правозащитни организации планират протести срещу забраната в центъра на френската столица днес, а бизнесмен съобщи, че ще продаде на търг имението си за 2 млн. евро, за да плаща с парите глобите, които ще бъдат налагани на жените с бурка.
В събота френската полиция арестува 61 души, които искаха да участват в протест в Париж, организиран по призива на ислямски асоциации.
Законът беше приет от парламента още на 11 октомври 2010 г. след бурни дебати. Смята се, че новите разпоредби засягат около 2000 жени във Франция. В страната живеят между 4 и 6 млн. души, спазващи мюсюлманските традиции.
По силата на закона вече е забранено на обществено място лицето да се крие с ислямско було, но също и с каска или качулка.
Нарушителите ще бъдат глобявани с до 150 евро и/или ще бъдат заставени да положат общественополезен труд.
Мъжете, които задължават жените си да се забулват, могат да получат до една година затвор и 30 хил. евро глоба. Тези наказания се удвояват, ако принуждаваната жена е непълнолетна.
Законът влиза в сила в момент, когато мястото на исляма и ролята на светската държава са водещи теми в политическия дебат на Франция в навечерието на президентските избори през 2012 г. и на фона на повишаването на рейтинга на крайнодесния Национален фронт.
През юни 2009 г. френският президент Никола Саркози обяви, че бурката няма да е добре приета в страната.
Много мюсюлмани се противопоставят на този закон и смятат, че той е клеймо за цялата им общност.
Френският Съвет за мюсюлманско вероизповедание, представителният орган във Франция по въпросите на исляма, пък смята, че бурката и никабът са резултат от екстремистки и буквалистичен прочит на Корана, а не всеобщо религиозно задължение.
През октомври 2010 г. забраната беше спомената от лидера на "Ал Кайда"Осама бин Ладен като аргумент в подкрепа на заплахите му срещу Франция с атентати.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!